İnternet

Youtube Trend Listesine Nasıl Çıkılır?

21 Kasım 2018

Yayınlayan:

Youtube Trend Listesine Nasıl Çıkılır?

2005 yılında 3 Paypal çalışanı tarafından kurulan daha sonra 2006 yılında Google tarafından satın alınan dünyanın en çok ziyaret edilen video barındırma sitesi olan Youtube’da trendlere nasıl çıkılır ?

Youtube, ülkeler için trend listesi olarak ayırdığı 50 videodan oluşan ‘Trendler’ adını verdiği bir sekmeye sahip. Bu listede yer alan videolar bu sekmeye giriş yapan kullanıcıların karşısına çıkmakta.

Youtube Trend Listesi
Youtube Trend Listesi

Bu listede yer almak, sizi takip etmeyen daha geniş bir kitleye ulaşmanız için çok iyi bir araç

Bu listede genel olarak gün içinde çok izlenen trend olmuş videolar, ünlü bir sanatçının yeni şarkısı, vizyona girecek olan bir filmin fragmanı, dizilerden kesitler olabilir. Bu listenin asıl amacı belirli bir kitleye yönelik olan değil genele hitap edecek olan videoları tek bir listede barındırmaktır.

Trend listeleri her ülke için, bir liste olarak yayınlanmaktadır. Kişiye özgü değildir. Bu durum Hindistan için biraz farklı. Hindistan da yaygın olarak konuşulan 9 Hint dilinin her bir tanesi için ayrı listeler gösterilmektedir.

Trend listeleri ortalama 15 dakikada bir güncellenerek videolar alt veya üst sıralara taşınır. Veya aynı konumunda yer almaya devam eder. Youtube Trend listesinde genel olarak şu tarzda olan videolar yer alır:

  • Belirli bir kitleye değil, Geniş bir izleyici kitlesine hitap eden
  • Yanıltıcı, tıklama tuzağı kurmayan
  • Youtube içerisinde ve dünyada olup bitenleri içerecek şekilde olan
  • Genel olarak şaşırtıcı, ilgi çekici ve yeni içerikler

Yukarıda ki özelliklere sahip her video aşağıdaki koşulları sağladığında Trend listesinde yer almayı başarabilir.

  • İzlenme sayısı
  • İzlenme sayısındaki artış hızı
  • İzlenmelerin nerede yapıldığı
  • Videonun ne kadar eski/yeni olduğu

Yukarıdaki belirtilen koşulları sağladığı halde bazı maddelere uymayan videolar, az izlenme sayısına sahip olmasına rağmen daha çok izlenen bir videonun üst sırasında yer alabilir. Tüm koşulları sağladığı halde bu listede olmayan videolar ise bu sıralamaya girmeye çalışan diğer videolar ile yarış halindedir.

Ayrıca bu listeye girmek için daha üst sıralarda yer almanız için ödeme yapacağınız bir sistem bulunmamaktadır. Videonuzu reklamlar kısmına koysanız dahi bu reklamdan gelen izlenmeler Trend’e girmenize yardımcı olmaz. Bu izlenme sayısı trend olmanız için normal izlenme sayınıza dahil edilmez.

Youtube bu durumu ‘hiçbir içerik üreticimize ayrıcalıklı davranmayız’ şeklinde açıklıyor.

Yazımızı özetleyecek olursak Youtube Trend listesinde yer almanız için, yüksek bir izlenme sayısına, geniş bir kitleye hitap eden bir konunuz olmasına, videonuzun izleyici tarafından kaç dakika izlendiğine (uzun süre izlenmesi faydalıdır) hangi konumdan izlendiğine dikkat edilmektedir.

Videoyu Türkiye kaynaklı yüklerseniz ve videonuz Almanya konumundan yüksek bir izlenme sayısı alırsa Almanya Trend listesine girebilirsiniz. Türkiye trend listesinde Arapça videoların yer almasının sebebi ülkemizde bulunan bu videolara ilgi gösterip izleyen kişilerden kaynaklanmaktadır.

Sende bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir