Bilgi

Yeni Bir Yatakta Uyuduğumuzda Neden Huzursuz Hissederiz?

Yorum yapılmamış

Etrafımızda sürekli şu sözlere maruz kalıyoruz, ben başka yerde yatamam yerimi yadırgarım. Bu gece hiç uyuyamadım. Peki hiç neden böyle oluyor diye düşündünüz mü ?

Yeni bir ortamda ilk defa uyuduğumuzda uyku problemi yaşamamızın sebebi şöyle; yapılan araştırmalarda ilk gece etkisi olarak adlandırılan bir uyku bozukluğu türüdür. Bu uyku bozukluğunun neden kaynaklandığını anlamaya çalışan bilim insanları kuşlarda ve memeli hayvanlarda da bu tarz olayların olduğu kanaatine varmışlar. Bu durumun bir savunma mekanizması olabileceği hakkında düşünceler mevcut.

Uyku sırasında beyinde ve bedende oluşan değişimlerin bir cihaza kaydedilerek incelendiği bir araştırmada yeni bir ortamda uyuduğumuzda beynin sol yarım küresinin sağ yarım küresinin etkinliğine göre daha fazla olduğu tespit edildi. Bu da şu demek oluyor, yeni bir ortamda uyuduğumuzda beynin sol yarım küresi adeta bir gece nöbetçisi olarak davranıyor. İlk gece etkisi adıyla bildiğimiz bu uyku bozukluğu tanımadığımız ve tehlikeli bir çevrede hayatta kalmak için gerekli olan bir uyum mekanizması olabilir.

Bilinmedik ortamlarda sol beynin, sağ beyine göre neden daha etkin çalıştığı hakkında tam olarak bir bilgi bulunmuyor. Bu soruya eğer cevap arayacak olursak, bazı bilim insanların şu düşünceleriyle karşılaşıyoruz. Sol beyinde beyin bölgeleri arasındaki bağlantıların sağ beyne göre daha güçlü olması. Bu durumda bir tehlike olduğunda daha hızlı tepki verilmesi sağlanabiliyor.

 

 

 

Etiketler: , , , ,

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.İlgini Çekebilecek Yazılar

Menü