Bilgi

Yeni Askerlik Sistemi: Nasıl Olacak? Detayları Nedir?

Yorum yapılmamış

Askerlik süresini 6 aya düşürecek olan yeni askerlik sistemi kesinleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan‘ın sosyal medya hesaplarından paylaştığı görsel ile duyurulan yeni askerlik sisteminin en geç önümüzdeki hafta çıkması bekleniyor.

Recep Tayip Erdoğan, yeni sistemin nasıl olacağını anlatan bir görsel eşliğinde hayırlı olsun dileklerini de iletti. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Muhalefet partilerine bir ziyaret düzenleyerek yeni askerlik sistemi hakkında bilgilendirme yapacak. Yoklama kaçaklarından, Bedelli askerliğe kadar geniş bir yelpazeye sahip olan yeni askerlik sisteminin bu hafta veya en geç haftaya çıkması bekleniyor. Yasanın çıkmasıyla birlikte yükümlü askerlerin yarıdan fazlası terhis olacak.

Dün akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımı ile gerçekleşen Ak Parti grup toplantısında yeni askerlik sistemine dair görüşmeler gerçekleşti. Görüşme sonrasında ise Erdoğan sosyal medya hesabından ‘Yeni Askerlik Sistemi düzenlemesinin ülkemize, milletimize, gençlerimize ve Türk Silahlı Kuvvetlerimize hayırlı olmasını diliyorum.’ mesajını paylaştı.

Askerlik ne zaman yasallaşacak?

Salı günü toplanan meclisin konu başlıklarının ilk sırasında yeni askerlik sistemi bulunuyordu. Ak Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan yeni kanun görüşülmesi üzerine toplanan mecliste kanun detayları muhalefet partileri ile de görüşüldü. Bu görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya hesapları üzerinden askerlik sisteminin detaylarını ve hayırlı olsun dileklerini paylaştı.

Bedelli askerlik ücretleri ne kadar olacak?

Milli Savunma Bakanı Hulisi Akar’ın yaptığı açıklama üzerine bedelli askerlik ücretinin 5 ile 50 bin TL aralığında olması bekleniyor. Bedelli askerlik ücreti asteğmen maaşına bağlı olarak belirlenecektir. Ortalama bir asteğmen maaşının 5 bin TL olduğunu düşünürsek 5 x 6 (ay askerlik süresi) toplamda 30 bin TL olması bekleniyor. Asteğmen maaşının artmasıyla birlikte bu ücrette artacaktır.

Yeni askerlik sistemine göre askerlik hizmeti yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak yapılabilecek. Hizmet süresi er ve erbaşlar için 6 ay yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olacak. Hızlı bir şekilde yasallaşması beklenen kanun teklifi 3 bölüm halinde temel yasa olarak görüşülecek.

Yeni askerlik sistemi hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şu şekilde:

Bu düzenleme bir yandan profesyonel askerliği yaygınlaştıracak diğer yandan bu ülkenin evlatlarının genel askerlik eğitiminden geçmeyi sağlayacaktır. Böyle bir milletin evlatlarının askerlik sistemiyle tümünden bağını kesmek düşünülemez. Muvazzaf kadrolara geçişler ilk 6 aylık ve ardından ücret mukabili yapılacak ikinci 6 aylık görevinin ardından olabilecektir. Yedek astsubaylık uygulamaları da personel ihtiyacının karşılanmasında önemli bir imkandır. Yeni sistemle TSK’da zafiyet oluşacağı iddialarının hiçbir temeli yoktur. Bu düzenlemelerin bir kez daha ülkemize, milletimize, gençlerimize TSK’ya hayırlı olmasını diliyorum.”

Yeni Askerlik Sisteminin başlıca amacı profesyonel askerliği yaygınlaştırmak olacak. Yeni askerli sistemiyle birlikte yüküm altında olan askerlerin yarısından fazlası terhis olacak diğerleri ise görevlerine devam edeceklerdir. Bedelli askerlik yapmaya hak kazanan herkes bir aylık eğitimden geçirilecek.

YENİ ASKERLİK SİSTEMİNİN DETAYLARI:

yeni askerlik sistemi

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.İlgini Çekebilecek Yazılar

Menü