Bilgi Bilim

Yağmur Sesi Neden Huzur Verir ?

5 Kasım 2018

Yayınlayan:

Yağmur Sesi Neden Huzur Verir ?

Yağmur sesi duyduğumuzda neden rahatladığımızı hiç düşündünüz mü? Yağmur sesi,şelale sesi , ormanda ki ateş sesi gibi seslerin ortak özelliği gürültü olmalarıdır.

Bu gürültülerden bazıları beyaz gürültü bazıları ise daha kapalı olan pink noise olarak adlandırılan pembe gürültüdür. Beyaz gürültü denilen şey 20hz’den 20 khz’e kadar olan insan kulağının duyabileceği aralıktaki tüm frekansların eşit olduğu bir gürültü biçimidir.  Pembe gürültü, beyaz gürültüye göre üst tiz frekanslarının filtrelenerek insan kulağının duyma yapısına daha uygun olan bir versiyonudur.

Nasıl tüm renkler ortak miktarda karıştırıldığında ortaya beyaz renk çıkıyorsa, duyabileceğimiz tüm sesler eşit miktarda karıştırıldığında da beyaz gürültüyü duyuyoruz.  Bu gürültü şeklide insanı sakinleştiriyor. Binaural ritm denilen özel olan ses dalgaları da bu gürültülere eklenirse beyin dalgalarınızda değişmeler meydana gelir ve bir anda rahat bir uykuya dalarsınız.

Binaural Ritmler Nedir?

Binaural ritmler bir çeşit özel ses dalgalarıdır. Bu tonların etkileri, 1839 yılında Heinrich Wilhelm Dove tarafından bulunmuştur. Dinlendiği sürece, insanın beyin dalgalarını değiştirmeyi sağlar. Hastanedeki ağrıları olan hastaları iyileştirmeye yarar.

 

Sende bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir