WordPress bir içerik yönetim sistemidir. Her ne kadar yapımcıları, bu harika betiği ilk tasarladığında blog olarak tasarlasa da bugün, kişisel kullanımlardan tutun da neredeyse her sektörden firmanın kullandığı bir yazılım haline gelmiştir. Web tasarım işlemlerini de yapmayı oldukça kolaylaştırdığından, hem son kullanıcılar hem de web tasarım firmaları tarafından sıklıkla tercih ediyor.

Dünyada bir çok irili ufaklı firma tarafından WordPress kullanılıyor. Üstelik sadece firmalar değil, yerli ve yabancı bir çok ulusal gazeteler veya haber siteleri de WordPress’i tercih ediyor. Firmalar, şahıslar, haber siteleri, gazeteler, büyük şirketler kendisine uygun bir WordPress tema seçip veya WordPress tema kodlayıp, web sitesini inşa ediyor.

WordPress Tema Nedir?

WordPress tema, WordPress üzerinde kullandığımız, WordPress’in görünümünü tamamen veya kısmi şekilde değiştiren kodlara denir.  Her temanın görünümü farklı olabilir. Tamamen tema yapımcısının yaratıcılığı ile çeşitlenen ve kodlanan bir durumdur. Önemli olan kendi zevkinize ve ihtiyacınıza göre temayı bulmaktadır. Tema seçimi için WordPress’in kendi sitesi olduğu gibi ücretli veya ücretsiz bir çok platform da bulunmaktadır. Peki WordPress tema seçimi neye göre yapılır? Hangi WordPress temayı tercih edip, kullanmalıyız?

WordPress Tema Nasıl Seçilir?

WordPress betiğini kullanmaya karar verdiyseniz  temanızı da seçmeniz gerekecektir. WordPress kurulumunu yaptıktan sonra, WordPress varsayılan olarak üç adet tema ile birlikte gelir. Bu üç ücretsiz olarak sunulan temayı da kullanabileceğiniz gibi WordPress’in görünüm ayarlarından yeni temaları da yükleyebilirsiniz. WordPress’in görünüm ayarlarında bulunan tema ücretsiz olarak sunulur. Lakin bu ücretsiz temalar “lite” versiyon şeklinde sunulan kısıtlı versiyonları olabilmektedir. Örneğin bir tema slayt olarak size bir adet yükleme yapmanıza izin verir. Daha fazla yükleme yapmak için ücretli versiyonunu satın almanızı ister. WordPress tema seçimi yaparken, tema indirme siteleri üzerinden de tema edinebilirsiniz.

Tema seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan bir tanesi kullanılabilirlik olmalıdır. Göze hitap eden, kullanıcıyı son adıma kolaylıkla götürebilen, kullanılabilirlik açısından iyi durumda olan temalar seçmelisiniz.

Temiz kodlanmış WordPress temalarıyla ziyaretçilerinize daha hızlı ve kullanışlı bir deneyim sunabilirsiniz. Tema internet hızınızı etkileyen faktörlerden bir tanesi. İyi hazırlanmamış bir tema sunucuyu ve siteyi oldukça yoracaktır. Bu yüzden bu tarz temaları tercih etmeniz kullanıcılarınıza kötü bir deneyim sunacaktır.

1-  Sektörünüze ve ihtiyacınıza uygun tema seçin

Tema seçimi yaparken öncelikle müşterilerinizi ve rakiplerinizi analiz etmelisiniz. Daha sonrasında ihtiyaçlarınızı belirleyerek tema seçiminizi yapmalısınız. Kullanıcı odaklı ve kullanıcı deneyimini üst düzeye çıkarmayı amaçlayan internet siteleri her zaman bir adım daha önce olmayı başarmışlardır.

2- ücRETLİ TEMALARA GÜVENMEYİN

WordPress veya farklı bir altyapıda bulunan siteler için internet üzerinde ulaşabileceğiniz yüzlerce tema mevcut. Bazısı ücretliyken bir çoğu da ücretsiz olarak kullanıcıya sunuluyor. Ücretli temalar çok iyidir, kullanışlıdır gibi bir algı sizleri yanıltabilir. Ancak bu yanılgıya düşmemelisiniz.

3- Temanızın SEO uyumluluğunu kontrol edin

Google’da üst sıralara çıkarak rakiplerinizin önünde yer almak istiyorsanız SEO(Arama Motoru Optimizasyonuna) dikkat etmelisiniz. SEO için uyumlu temaları kullanmanız size bu yolda yardımcı olacaktır. Bir çok tema yapımcısı temalarının SEO dostu olduğunu iddia eder. Ancak bu kimi zaman doğru olmuyor. Bu yüzden kullanacağınız temaların SEO uyumluluğunu kontrol etmelisiniz.

Sonuç:

WordPress teması seçerken kullanıcı deneyimini artıran temalar olduğuna dikkat edilmelidir. SEO uyumluluğu kontrol edilerek kullanım amacına ve sektöre uygun temalar seçilmelidir. Bir tema ne kadar pahalı olursa o kadar iyidir gibi bir sözü kullanmak yanlış olur. Premium veya ücretsiz temaları kullanmadan, denemeden ve test etmeden kullanılması doğru değildir.

Tema seçimleriniz hakkında aklınıza takılan herhangi bir soru olması durumunda Whatsapp üzerinden veya yorum olarak bizlere soru sorabilirsiniz.

Yazar

FCkeydal

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir