WordPress Eski Yazı Editörüne Geçiş Yapma

Wordpress Yeni Sürümü

İnternet dünyasının en çok kullanılan içerik yönetim sistemlerinden bir tanesi olan ‘WordPress’ Küba asıllı caz sanatçısı Bebo Valdes’in anısına ‘Bebo‘ adını verdiği 5. versiyonunu yayınlandı.

Yeni versiyonun yapılan iyileştirmelerin yanı sıra gözle görülen büyük bir yeniliği var. Yazı editöründe köklü bir değişiklik yapıldı.

 

Wordpress Yeni Yazı Editörü

WordPress Yeni Yazı Editörü

Yeni yayınlanan editör ile birlikte daha akıcı ve kolay bir düzenleme rahatlığıyla karşılaşacaksınız. Bunun yanı sıra internet sitenizde bulunan eski yazılar bu durumdan etkilenmeyecekler. Blok tabanlı düzenlemeye olanak sağlayan yeni editörde görüntülerinizi, yazı başlıklarını, alıntılarınızı bloklar halinde yazınıza ekleyerek düzenleme yapabilirsiniz.

wordpress yeni yazı editörü

wordpress yeni yazı editörü

Görselde de gösterdiğimiz üzere içerik düzenlemelerini tamamı ile bloklar yardımı ile yapılıyor.

Wordpress Yeni Yazı Editörü - Bloklar

WordPress Yeni Yazı Editörü – Bloklar

Yukarıdaki görselde ise yeni bir blok eklemek istediğinizde size sunulan seçenekler yer alıyor. Paragraf, Alıntı, Fotoğraf, Galeri, Listeler gibi sıkça kullanılan bloklar başlıca karşınıza çıkıyor. Bu ekran özelleştirilebilir. Şu anda başlangıç olarak WordPress’in hazır blokları yer alırken zaman geçtikçe eklentiler halinde yeni bloklar eklenebiliyor olacak.

Yazı halinde bir blok eklediğinizde yazı boyutu gibi seçenekleri değiştirmek istediğinizde şöyle bir görüntü ile karşı karşıya kalacaksınız.

Wordpress Yeni Yazı Editörü

WordPress Yeni Yazı Editörü

Eğer WordPress 5.0’ın size kazandırdığı yeni yazı editöründen memnun değilseniz ve eski sürümü kullanmak isterseniz WordPress’in kullanıma sunduğu ‘Klasik Editör’ eklentisi yardımıyla eski sürümdeki editöre dönüş yapabilirsiniz.

Klasik Düzenleyici

Klasik Düzenleyici Eklenti

 

Klasik Düzenleyici eklentisini indirmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.