Bilgi

Uçaklarda Bagaj Ağırlık Sınırı Neye Göre Belirleniyor ?

29 Ekim 2018

Yayınlayan:

Uçaklarda Bagaj Ağırlık Sınırı Neye Göre Belirleniyor ?

Uçağa bindiğimiz zaman Check-in işlemlerini yaparken(bilet kesme, bagaj teslim etme işlemleri) bagajımızı veririz ve uçak ininceye kadar bagajımızdan haberimiz olmaz ne oldu nereye gitti ? Peki ya uçak bileti alırken 30 kiloluk veya 24 kiloluk ağırlık sınırlarının neye göre planlandığını hiç merak ettiniz mi ?

Uçağın dengeli olması için bagaj yüklerinin kanat altında yoğunlaşması gerekir. Bilet satın alırken sorulan bagaj ağırlığı sınırının sebebi de budur. Bagajların konumlandırılması uçak içerisinde nasıl yapılıyor diye bir soru geçtiyse aklınızdan bunu şöyle yanıtlayabiliriz. Tüm bagajlar 30 kg ile sınırlandığında her parça için uçak içerisinde yer planlaması yapmaya gerek kalmaz. Bu ağırlığın üzerindeki kargolar için yükleme operatörlerine bilgi verilir ve bu kargoların uçağın kanat ortasına denk getirilmesi sağlanır.

Tüm bagaj standart ağırlıkta varsayılarak yüklendikten sonra pilotlar tarafından uçuş öncesi kontrollerde iniş takımı kolonlarından alınan tartım değerlerine göre ağırlık merkezi tespit edilir. Limitler arasında olup olmadığına bakılır, limitler içinde ise optimum uçak performansı için elevatör trim hesaplanır. Bu trim uçağın kuyruğundaki manevra yüzeylerine uçuş öncesinde set edilir böylece ağırlık merkezindeki limitler dahilindeki kayma dengelenmiş olur.

Ucaklarda Valiz Nasıl İndirilir?

Valizinizi teslim ettiniz, sıra geldi bu valizinizi uçuş sonrasında teslim almaya. Valizler teslim alınırken hangi sıraya göre geliyor derseniz check-in işlemini en son yapan kişinin bagajı kapı önünde olacağı için uçaktan ilk bu valizler indirilir ve teslimat yerine götürülür. Yani check-in işlemini ne kadar geç yaparsanız valizinizi o kadar erken alırsınız.

 

Sende bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir