BilgiDoğa

Sonbaharda Yapraklar Neden Renk Değiştirir?

Yorum yapılmamış

Sonbaharda yapraklar neden renk değiştir?

Sonbahar mevsimi geldiğinde çevremizde doğamızda bir renk çeşitliliği oluyor. Yapraklar yeşilden sarıya, turuncuya, kırmızıya ve kahverengiye doğru renk değiştirir.  Ağaçlarda bazı hayvanlar gibi ilkbahar ve yaz aylarında bünyelerine enerji ve besin depolar, kış aylarında ise dinlenme sürecine geçerler. İlkbahar ve yaz aylarında bitkiler ve ağaçlarda güneş ışığını fotosentez yaparak enerjiye dönüştürür. Bütün bitkilerin yapısında, renk veren çeşitli pigmentler bulunur.

Yapraklara yeşil rengi veren klorofil pigmenti fotosentezin gerçekleşmesini sağlayan kimyasal bir bileşendir. Ancak sonbahar ve kış aylarında fotosentezin gerçekleşmesi için yeterli ışık ve su bulunmadığından yapraklardaki klorofil sayısı azalır ve diğer renk pigmentleri açığa çıkar.

Bunlar yapraklara sarı rengi veren ksantofil, turuncu rengi veren karotin ve kırmızı rengi veren antosiyanindir. Bütün bu renk pigmentleri tüm yapraklarda sürekli bulunmasına rağmen yeşil rengi veren klorofil baskın durumda olduğu için yapraklar yeşil renktedir. 

Havalar soğumaya başladığında yapraklardaki klorofil miktarının azalmasıyla beraber yapraklarda turuncu ve sarı renkli yapraklar boy göstermeye başlarlar. Sonbaharın ilerleyen günlerinde bazı sarı yapraklar kahverengiye dönüşür. Bu renk değişiminin ardından ağaçlardaki yaprakların tümü en kısa zamanda dökülür.

 

Etiketler: , , , , ,

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.İlgini Çekebilecek Yazılar

Menü