Sanat

Resimlerdeki Gözler Bizi Nasıl Takip Ediyor?

Yorum yapılmamış

Çizilen resimler bizi nasıl takip ediyor ?  Mona Lisa tablosu için hep şöyle derler, nereden bakarsan bak gözleri hep sana bakıyormuş gibi oluyor. Peki ama bunun nedeni nedir ?

Ressamlar perspektif tekniğini keşfedene kadar nesnelerin birbirlerine uzaklıklarını yansıtmak için yükseklik ve genişlikten faydalanıyordu. Bu teknik Eski Mısır döneminde de sıkça kullanılıyordu. Ancak perspektif tekniği kullanılmaya başlandıktan sonra resimlere derinlik verme tekniği de gelişti. Rayların uzayıp gittiğini göstermek için tek bir noktada birleşiyor gibi birbirlerine yaklaştırarak çizmek de bunların bir örneği.

Resimde derinliği sağlayan temel bileşenler ışık ve gölgedir. Resimde bir ışık kaynağı varsa daha karanlık olan nesnelerin ışıktan daha uzak durduğunu gözlemleriz.

Ressamlar perspektifle birlikte ışık ve gölge oyunlarını kullanarak resimlerin sanki gerçekmiş gibi görünmesini sağlar. Aslında üzerine resim yapılan yüzey iki boyutludur. Diğer bir deyişle üç boyutlu dünya iki boyutlu bir kağıda aktarılır. Bu yapılırken optik bir yanılsama yaratılır.

Resim üzerinde kullanılan ışık, gölge ve perspektif sabittir. Yani ressam doğrudan karşıya bakan birini çizdiğinde siz hangi açıdan bakarsanız bakın resimdeki kişiyi tam karşınızda görürsünüz. Eğer bir arkadaşınızı sabit bir şekilde tam karşıya bakarken farklı açılardan gözlemlerseniz size baktığını göremeyeceksiniz. Yani  aslında resimlerdeki olay siz konumunuzu değiştirdikçe perspektif, ışık ve gölgenin de değişmesidir.

Perspektif Çizim Örneği

Perspektif Çizim Örneği

 

Etiketler: , , , ,

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.İlgini Çekebilecek Yazılar

Menü