BilgiBilim

Rakıya Su Koyduğumuzda Neden Beyaz Olur?

Yorum yapılmamış

Rakı, üzerine edebiyatlar yapılan şiirler yazılan anasonlu bir alkollü içkidir. Damıtma yoluyla elde edilen suma kullanılan ve genellikle anason tohumu ile aroma kazandırılan bir içkidir. Osmanlı Devletinin son dönemlerinde Rumeli’deki gayrimüslim vatandaşlar tarafından üretilmeye başlanmış ve zamanla Anadolu’nun her yerinde içilmeye başlanan bir içki haline gelmiştir Rakı.

Avrupa ülkelerinde de üretilmeye başlanan bu içki genellikle erik ve üzümden yapılırdı. Yunanistan’da yaş üzümden üretilen Rakı’ya “uzo” adı verilir.

Rakıya su koyduğumuzda neden beyazlar?

Alkol rakı içerisinde etil alkol yani organik çözücü olmasına rağmen su ile gerçekleştirdiği hidrojen bağları nedeniyle suda her oranda çözünür. Ancak anasondan gelen pigment, organik bir madde olduğundan  alkolde çözünür, suda çözünmez.

Rakı’da bulunan alkol oranı genel anlamda %45 civarındadır. Yani 100 birimlik bir rakı düşünecek olursak %45’i alkol, %55’i ise su olan bir içki olmuş oluyor.

Bu %45 birimlik alkol, anasonu çözmeye fazlasıyla yetmektedir, ancak üzerine su konduğunda alkol oranı azaldığından alkol molekülleri su içinde dağılarak pigment’in çevresini saramaz. Pigment alkol-su karışımı içerisinde dengeli bir şekilde kalır ve beyaz renkte görünür.

Yunan Rakısı Uzo

Rakı ve Yunanistan Rakısı Uzo’nun farkı nedir ?

Rakı sadece damıtılmış üzüme anason takviyesi ile elde edilirken, Yunanistan rakısı Uzo ise anason dışında nane, kişniş,narenciye çiçeği, fındık,zencefil ve değişik bitki köklerinden elde edilir. Bu yüzden içimi daha yumuşak ve rahattır.

 

 

 

Etiketler: , , , , , ,

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.İlgini Çekebilecek Yazılar

Menü