Bilim İnsan

Parmaklar Suda Kalınca Neden Buruşur?

9 Aralık 2018

Yayınlayan:

Parmaklar Suda Kalınca Neden Buruşur?

Banyoda uzun süre vakit geçirme sonucunda parmaklarımızda ki olan buruşukluğun sebebini hiç düşünmüş müydünüz? Bunun sebebinin derimizin süngerimsi bir yapı olması değil, bir nevi daha iyi kavrama açısından kaynaklandığı bir tip araştırmalar sonucunda araştırmacılar tarafından ortaya konuldu.

İngiltere bulunan Newcastle Üniversitesi’nden bilim adamlarının araştırması buruşmuş parmakların ıslak durumlarda daha iyi kavrama sağladığını gösterdi. Araştırmada yer alan Tom Smulders, bu durumun, ”araçların daha iyi yol tutmasını sağlayan lastiklerdeki tırtıklara benzediğini” belirtti. Smulders ve ekipteki diğer araştırmacılar gönüllü bir grupla bu durumun incelemesini derine indirdi.

Grupta bulunan gönüllülerden önce kuru elleriyle farklı boyutlardaki misketleri tutmalarını istedi. Daha sonra Smulders ve ekibi, gönüllülere bu işlemi ikinci sefer ellerini 30 dakika sıcak suda beklettikten sonra tekrar yaptırdı. Gönüllülerin buruşmuş parmakları ıslak misketleri daha hızlı yakaladıkları görüldü.

Smulders ‘ın, ”Parmakların buruşması akarsuda yiyecek ya da nemli bitkileri toplamak için atalarımıza yardım etmeyi sağlamış olabilir” düşünceleri yer aldı.

Biyologlar, daha önce suda uzun süre vakit harcandığında vücut buruşukluklarının suyun deriyi şişirmesinden kaynaklandığını öne sürmüştü

Su İçerisinde Parmak Fotoğrafı
Su İçerisinde Bulunan Parmak Fotoğrafı

.

Yukarıda söz konusu olan araştırma sayesinde, bu sürecin sinir sistemi aracılığıyla harekete geçtiğini ve kan damarlarının büzüşmesinden kaynaklandığı anlaşıldı. Smulders, sinir sisteminin, bir süre ıslak kaldığını anlamasından sonra parmak uçlarındaki kan damarlarını daha ince hale getirdiğini, parmakların hacminin azaldığını ama aynı boyutta kaldığını derinin büzüldüğünü belirtti.

Belirtilen araştırma, İngiliz ”Biology Letters” dergisinde yayımlandı.

Bir diğer taraftan bakarsak cerrahlar parmaklarda yer alan belli sinirler kesildiği taktirde buruşmanın tepki olarak gösterilmediğini gördü. Kısaca; buruşan parmaklar sinir sisteminin tam olduğuna işaret ediyor.

Sende bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir