Bilgiİnsan

Mide Yanması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Yorum yapılmamış

Mide Yanması Problemi Nasıl Giderilir?

Mide yanması sorunu hayat kalitemizi düşüren faktörlerden bir tanesidir. Peki, mide yanması nasıl geçer? Mide yanması bazı sağlık sorunlarının da habercisi olabilir. Ayrıca midenin hassas davranacağı bazı yiyecekler de bu sorunun ortaya çıkmasına neden olabilir. Mide yanma problemi ne şekilde olursa olsun hayat standartlarınızı düşürmektedir. Mide yanması problemi ortaya çıkarsa midenin hassasiyet göstereceği yiyecek ve içeceklerin tespit edilmesi gerekir. Tespit işleminden sonra bu ürünlerden uzak durarak mide sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Mide Yanmasının Nedeleri

Mide yanması problemi reflü problemini de beraberinde getirebilir. Mide yanması durumda mide kası görevini tam olarak yerine getiremeyebilir. Bu kasın doğru şekilde çalışmaması mide üzerinde bulunan yiyecek ya da içeceklerin salgıladığı asitlerin yemek borusu kısmına doğru çıkabilmektedir. Bu sorun nedeniyle ağız içerisinde acı bir tat görülebilir. Ayrıca göğüs üzerinde bir yanma sorunu da görülebilir.

Mide Yanması Nasıl Önlenir?

Mide yanması esnasında ilaç tedavisi en çok tercih edilen tedavi şekillerinden bir tanesidir. Ayrıca mide yanması esansında göğüs bölgesi üzerinde acı ve yanma koşullarını düşürmek için de birçok şey uygulanması gerekir. Ayrıca aşırı baharatlı ya da asit özelliği bulunan yiyeceklerden uzak durarak bu problemin daha da artmasını engelleyebilirsiniz.

Daha çok asit üreten yiyeceklerden kaçınmanız gerekir. Ayrıca bu dönem içerisinde sindirimi zor olan çok yağlı ve ağır yiyeceklerden uzak durabilirsiniz. Uzmanlar bu tür yiyeceklerden uzak durarak mide bölümünün asit salgılamasını ve yanmasını en alt limite düşeceğini açıklamıştır.

Günde bir bardak sade sodanın içerisine limon damlatarak tüketmeniz sizi bu konuda rahatlatacaktır.  Bunun dışında mide yanmasına iyi gelen Rezene Tohumu genel sindirim sisteminiz içinde çok faydalıdır.

Mide Yanması için Rezene Tohumu Nasıl Tüketilmeli?

Mide yanmasına oldukça faydalı olan Rezene Tohumunu su içerisine koyduktan sonra kaynatın, kaynadıktan sonra soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra bu içeceği tüketmeniz mide yanmasını hafifletecektir. Rezene tohumu mide ekşimesine de çok iyi gelir.

Rezene Tohumu Mide Yanmasına İyi Gelirmi

Rezene Tohumu

Mide Yanması için Nane Tüketmek?

Nane sindirim sisteminin her rahatsızlığında yatıştırıcı olarak görev alabilecek bir bitki. Mide yanması tedavisinde sakinleştirici görevi gören Naneyi hazımsızlık,mide yanması ve mide ekşimesi durumlarında kullanabilirsiniz.

nane mide yanmasına iyi gelir mi

Nane

Bir bardak suya birkaç nane yaprağı su koyun ve bu suyu 30 dakika boyunca bekletin. Süzdükten sonra bu suyu tüketmeniz mide yanmasına iyi gelecektir. Nane yapraklarını çiğnemeniz de bu konuda sizi rahatlatır.

Mide Yanması Durumunda Süt Tüketmek?

Mideniz yandığı sırada bir bardak süt içmeniz mide yanması veya mide ekşimesi konularında sizi rahatlatır. Mide ve yemek borusu kısımlarında oluşan yanmalar da süt bulunmaz bir nimettir.

Zencefil Mide Yanmasını Engeller mi?

Zencefil midede yükselen mide asidini emerek ve mide yanmasına neden olan sinirleri sakinleştirerek mide yanması sorununu engeller. Yemeklerinizde zencefili baharat olarak kullanmanız size oldukça faydalı olacaktır. Bir bardak suya bir tatlı kaşığı zencefil koyun ve 5 dakika kaynatın. Hazırladığınız zencefil çayı mide yanmasına engel olacaktır.

Zencefil Mide Yanmasına İyi Gelirmi

Zencefil

 

 

Etiketler: , , , , , , , , ,

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.İlgini Çekebilecek Yazılar

Menü