Bilim

Mars Neden Kızıl? Marsta Yaşamak Mümkün Mü?

Yorum yapılmamış

Geçtiğimiz günlerde, Nasa tarafından geliştirilip Mars’a gönderilen uzay aracı İnsight görüntüleri ile büyük ses getirmişti. Kızıl Gezegen, görüntüleri ve yeni yeni ses bulgularıyla bizi şaşırtmaya devam ederken gelin biz de Mars’a neden ‘Kızıl Gezegen’ diyoruz?” ya da “Bu kızıllık nereden geliyor?” sorularının cevaplarına bakalım.

İnsight Aracı

İnsight Aracı

Mars, güneş sistemimizin dördüncü gezegenidir. Atmosferinin %95’i karbondioksitten oluşur, bu yüzden nefes alabilmek imkansızdır. Ki nefes alabilmek için sadece oksijene değil, diğer gazlara da ihtiyacımız var.

Ayrıca yine bilim insanlarının açıkladığı üzere Mars’ın yüzeyinde perklorat adı verilen zehirli kimyasalların da mevcut olması ve yukarıda bahsettiğimiz eksiklikler de göz önüne alındığında Mars’ta yaşamanın pek mümkünatı bulunmamaktadır. Hayat olsa dahi yoğun radyasyondan etkilenmeyecek kadar derinliklerde olabileceği de bir diğer tartışma konusudur.

Konuyla ilgili çalışmayı yürüten Edinburgh Üniversitesi‘nden Astrobiolog Jennifer Wadsworth‘e göre, ‘Marslılar ancak toprağın iki üç metre derinliklerinde hayatta kalabilir.’ görüşünü de sizinle paylaşalım.

İnsight'ın Marsta Selfie'si

İnsight’ın Marsta Selfie’si

Bir başka tartışma konusu olan ‘Mars’ta Yaşama Fikri‘ verilerle daha da açıklığa kavuşturulmak istenilen de bir konudur.

Yukarıda anlattığımız bilgilere rağmen; Bilim insanlarının insan yollamak için çabaladığı, üzerine çok gittiği Mars, nam-diğer Kızıl Gezegen olarak gözleri üstüne topladı, toplamaya devam ediyor. Mars’ın ismi Roma savaş tanrısı Mars’tan gelmektedir. Peki kızıllığının nereden geldiğini, bu lakaba neden sahip olduğunu hiç düşünmüş müydünüz?

Mars Neden Kızıl Renkte?

Bunun nedenini başlıca söyleyecek olursak, Mars’da yoğun miktarda bulunan Demir Oksit Bileşeni.

Mars, Nasa uzay aracının geçtiğimiz günlerde yayınladığı görüntüleri de baz alınarak söylenebilir ki, kızıldır. Ama bu Marsın her yeri için geçerli olan bir durum değil. Bölgeler arası renk farklılıklarına sahip olan Mars, kızıllığının yanı sıra turuncu ve kahve tonlarına da sahip olduğu gönül rahatlığıyla söylenebilen, bilinen bir gerçektir. Yer kabuğunda fazlaca bulunan dördüncü element olan demir, Mars’ın yüzeyinde de bol miktarda bulunur. Yani kızıllığının nedeni ise Mars’ın yüzeyinde barındırdığı ‘Demir Oksit Bileşeni’dir.’

Anlattıklarımızı özetleyecek ve daha anlaşılır bir halde söyleyecek olursak, Mars’ın yüzeyi yoğun miktarda pastan oluşmaktadır.

Demir Oksit parçaları aynı zamanda Mars’ın yüzeyinde de bol miktarda toz olarak bulunmaktadır. Mars’ı Dünya’mızdan çıplak gözle incelediğimiz de kırmızı kızıl renkte görmemizin sebebi de budur. Mars’ın Dünya’mıza benzer özelliklere sahip olduğunu da es geçmemeliyiz.

 

 

 

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.İlgini Çekebilecek Yazılar

Menü