Bilgi

İstanbul’un Telefon Alan Kodu Neden ‘212’?

11 Ekim 2018

Yayınlayan:

İstanbul’un Telefon Alan Kodu Neden ‘212’?

Herhalde hayatınızda hiç neden diye sormadığınız bir konu varsa o da telefon kodları olabilir. İstanbul’untelefon kodunun neden 212 olduğu hakkında bir fikriniz var mı ?

Aslında akıllara gelen ilk şeyler PTT‘nin yani Türk Telekom‘un bu sayılar şehirlere kafasına göre dağıttığıdır. Ama durum böyle değil.  Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) tarafından Amerika’da kullanılan şuanda hiçbir gereksinimi olmayan bir sistemi kopya etmesinden kaynaklanıyor.

Eski zamanlarda çevirmeli telefonlar varken, çevrilen numaralar santrale darbeler halinde gidiyordu. Yani ‘1’ numarasını çevirmek için santrale bir tık, 2 için 2 tık gibi darbeler kullanılıyordu.

PTT Logosu
PTT Logosu

Sistem bu şekilde işlediği için nufüsü fazla olan illerde bu uygulamanın sağlıklı çalışması mümkün değildi. Bu olayı göz önüne alarak ABD’de kalabalık eyaletlerde alan kodları 212 gibi kısa darbe serisine ihtiyaç vardı. ABD’de Newyork için 212, Chicago için 312, Los Angeles için ise 213 gibi darbe serileri kullanılmaya başlanmıştı.

Türk Telekom ve PTT’de bölge kodlarına geçerken bu sistemi kopyaladı. Ve bu yüzden İstanbul’un alan kodu 212, Ankaranın ise 312 oldu. Amma velakin bu gereksiz ve geçersiz bir sistem olma yoluna hızla ilerliyordu çünkü o zaman darbeli telefonlar yerini tonlara bırakmaya başlamıştı.

Sende bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir