Bilimİnsan

İnsan Beyni Kelimeleri Nasıl Algılıyor?

Yorum yapılmamış

Kendi bilinmezliğinde kendini bir sır gibi saklayan organımız beynimiz, kelimeleri nasıl algılıyor, bunu daha önce düşünmüş müydünüz? Bilim insanları her gün yeni bir şey keşfetmeye devam ederken, beyin üzerinde bu yoğunluk daha fazladır. Şaşırtıcı mekanizması, işleyişiyle bilim insanlarının gözdesi olmuş durumda. Bir yeni bilgi de kelimeler ve algı üzerinden geldi. Cambridge Üniversitesi tarafından ve Alex Huth liderliğinde ortaya çıkan bu çalışmayı gelin beraber inceleyelim.

Alex Huth

Alex Huth

ABD’Lİ BİLİM ADAMLARI BEYİN DİLİNİN ÇALIŞMA HARİTASINI ORTAYA KOYDU.

Araştırmanın komutasında bulunan Alex Huth ve bir grup gönüllü başlangıç olarak MRG (Manyetik Rezonans Görüntüleme) tarayıcısıyla iki saatten uzun bir süre radyo programından anlatılan hikayeleri dinlediler. Daha sonra ise serebral korteks yani beyin zarında bölgesel kan akışı ve oksijen anında ortaya çıkan değişimlerin bulgularını topladılar.

Ardından bu bulguları, hikayelerin dinleme anındaki kodlu kayıtlarıyla bir araya getirerek incelediler. Kelimelerin anlamsal yakınlıklarıyla ilişkilerini anlamak amacıyla bir bilgisayar algoritması ortaya çıkartıldı.

Daha sonra ise ortaya konulan bu bilgisayar algoritması sonucunda; beynin sağ ve sol loblarında sözlüğe benzer bir harita çizildi. Topluluk üyeleri yardımıyla bu harita çizilirken kelimeleri, beynin dış tabakasında sağ ve sol loblarda 100’den fazla bağımsız alanlarda ve çapraz örüntülerle dağıtıldığını da tespit etti.

Beyin Sağ Sol

Haritanın verdiği bir diğer bilgi de ise beyinde çoğu bölgenin soyut kavramlardan çok; sosyal ilişkileri, çevreyi ve insanların iletişimdeki tanımlama dilini temsil ettiğini ortaya koydu. Sonuçların felç, beyin hasarı geçiren, konuşma engeline takılan kişilere de yararı olabileceği eklendi.

Etiketler: , , , , , ,

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.İlgini Çekebilecek Yazılar

Menü