İnternet

Hosting Seçiminde Nelere Dikkat Edilir?

Yorum yapılmamış

Günümüzde yayında olan birçok farklı türde web sitesi vardır. Web sitesi kurmak için bildiğiniz üzere iki temel etkene ihtiyaç vardır. Birincisi alan adı ve ikincisi de hosting’dir. Alan adı genellikle yıllık olarak kayıt edilmektedir. Yani ücretleri yıllık olarak yatırılmaktadır. Hosting satın alırken durum biraz daha serbesttir. İster aylık isterseniz yıllık ödemeniz mümkündür. Alan adı alınacak firmalar çok önemli değildir. Tabi ki önemsiz değildir ancak birçok büyük ve köklü firma vardır. Ancak hosting seçiminde dikkatli olunması gerekir. Sonuç olarak web sitenizin bütün bilgileri hosting üzerinde toplanacaktır.

Hosting seçerken dikkatli olmadığınız takdirde birçok sorunla karşılaşmanız mümkündür. Sizler için bu yazımızda hosting seçimi konusunda bazı bilgiler ve ipuçları toparladık. Ancak önce hosting nedir? Tam olarak açıklayalım.

Hosting Ne Demek?

Hosting tam olarak web sitenizin dosyalarını barındırdığınız yerdir. Bu bazen kiralık bir sunucu bazen de sunucunun yalnızca bir bölümü olabilir. Sunucu kiralamak biraz daha maliyetli bir iş olduğu için genellikle web hosting tercih edilmektedir. Yani sunucunun bir bölümü kiralanmaktadır.

Hosting Seçerken Nelere Bakılmalıdır?

Hosting seçimi yüzünden başı ağrıyan ve canı sıkılan binlerce insan vardır. Kimisi parasını kaptırmış kimisi de istediği hizmeti alamamıştır. Bu sebepten dolayı sizleri bilgilendirmek ve bu nahoş olayların önüne geçmek için sizlere bazı bilgiler toparladık.

Hosting alacağınız zaman bu konulara dikkat edin;

  • Hosting almak çok basit bir işlemdir. Ancak çok dikkat edilmesi gereken ve aslında en önemli olan işlemdir. Sonuç olarak web sitenize yapacağınız her şey bu noktadan geçmektedir. Bu noktada sizlere önerimiz, köklü firmalarla işinize devam edin. 20 TL az vereceğim diye tecrübesiz firmalarla çalışmayın.
  • Firmaların durumlarını araştırın. Verdikleri adres doğrumu? Sundukları YS belgesi gerçek mi? Gibi soruları kafanızdan geçirin. Sahte YS belgeleri piyasada oldukça fazla bulunmaktadır. Bunu unutmayın.
  • Destek imkânlarına dikkat edin. Özellikle hosting firmalarının 7/24 destek vermesi önemlidir. Bazen dakikalar bile web siteniz için önemli olmaktadır.
  • Firmaları birbirleriyle karşılaştırın. Hangisi ne hizmet sunuyor? Neler vaat ediyor? Gibi soruları düşünün.
Etiketler: , , , , ,

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.İlgini Çekebilecek Yazılar

Menü