Gezi

Faroe Adaları: Nerede? Nasıl Gidilir? Neler Yapılır?

27 Haziran 2019

Yayınlayan:

Faroe Adaları: Nerede? Nasıl Gidilir? Neler Yapılır?

Faroe Adaları, Danimarka’ya bağlı, Avrupa’nın kuzeyinde yer alan, özellikle soğuk iklimlerde tatil yapmayı tercih edenlerin gidebileceği adalar topluluğu. İlerleyen bölümlerde, Faroe Adaları nerede, Faroe Adaları’na nasıl gidilir gibi soruların yanıtları ile birlikte Faroe Adaları hakkında bilgileri bulabileceksiniz.

Faroe Adaları Hakkında Bilgi:

Soğuk iklim seven tatilcilerin tercih edebileceğini belirttiğimiz Faroe Adaları, Atlas Okyanusu’nun ortasında yer alan soğuk bir adalar topluluğudur ve Britanya’nın kuzeyinde yer alıp; kutup dairesinin altında bulunmaktadır.. Koyun yetiştiriciliği ile bilinen ve özerk bir yönetime sahip olan bu adalar topluluğu Danimarka’ya bağlıdır ve bu özelliklere 1948 yılında kavuşmuştur. 18 adadan oluşmakla birlikte, Danimarka’ya olan mesafesi 1.600 km civarındadır.

Faroe Adaları hakkında bilgi verirken, başkentin, bölgenin en büyük yerleşim yeri olma ünvanına sahip olan Torshavn olduğunu da belirtmeliyiz. Torshavn’da 25.000 kişi, Faroe Adaları’nda ise ortalama 50.000 kişi yaşamaktadır. Yani başkent, bölgenin nüfusunun yarısını içerisinde barındırmaktadır. Vagar Havaalanı burada bulunurken, aynı zamanda bir liman ve bir de heliporta ev sahipliği yapmaktadır.

faroe adaları

Türkiye ile arasında 3 saat zaman farkı bulunan Faroe Adaları’nın para birimi Faroe Kronu, resmi dili ise Faroece ve Danca’dır. Eğer buraya gitmek isterseniz, Schengen vizesine sahip olmanız gerektiğini de belirtelim.

Tarihine baktığımızda, 19. yüzyılda Danimarka yönetimine girdiğini gördüğümüz Faroe Adaları, bunun öncesinde uzun zaman Norveç yönetiminde kalmıştır. Özerklik statüsünü 1948 yılında kazanan bölgenin Avrupa toprakları içerisinde bulunma durumu yasal olarak söz konusu değildir. Bölgeye ilk yerleşimler bundan yaklaşık olarak 2.000 yıl önce başlamıştır. Arkeolojik çalışmalara bakıldığı zaman, Norveç’ten buraya göçlerin 3. yüzyıl itibari ile başladığını söyleyebiliriz.

Bir rivayete göre, İrlanda’lı din adamı Aziz Brendan vaat edilmiş azizler ülkesi’ni bulmak için yola çıktığında Faroe Adaları’na ulaşmıştır. Buraya sal kullanarak gelmiş ve sonrasında da bölge hakkında izlenimlerini kaleme almıştır.

Yaz aylarında ortalama sıcaklığı 9 derece dolaylarında olan Faroe Adaları, soğuk bir iklime, Kuzey Kutup Dairesi’nin altında yer alması dolayısı ile sahiptir. büyük bir kısım alanda fırtınalar görülmektedir. Bu fırtınaların hızı saatte ortalama 100 km’yi bulmaktadır ve bölgenin ortalama sıcaklığının -8 derece dolaylarında olduğunu da belirtmeden geçmemeliyiz.

Faroe Adaları’nda Ne Yapılır? Sahip olduğu muhteşem doğal güzellikler sayesinde pek çok kişiyi cezbeden ve daha çok doğa turlarını seven tatilcileri kendine çeken Faroe Adaları, fotoğraf çekebilmek için çok ideal. Soğuk iklime sahip olması dolayısı ile arası soğuk ile iyi olanların tercih etmesi gereken bölgede trakking ve tırmanış da yapabilirsiniz.

Eğer buraya tatil amaçlı geldi iseniz, başkent Torshavn, konaklamak için tercih edilebilecek ideal yer olarak düşünülmektedir. Burada daha çok pansiyon ve butik oteller bulunmaktadır

Faroe Adaları nerede

. Yiyecek olarak deniz ürünlerinin tercih edildiği bölgede ağırlıklı olarak balık tüketilmektedir.

Faroe Adaları Nerede?

18 adadan oluşan ve yüz ölçümü 1399 km olan Faroe Adaları, Avrupa’nın 655 km açığında bulunmaktadır. Kuzey İskoçya, bölgeye en yakın yerleşim merkezidir. Bazalt lavlardan oluşmaktadır.

 

Faroe Adaları’na Nasıl Gidilir?

Faroe Adaları’na gidebilmek için İstanbul’dan ilk olarak Kopenhag’a gitmelisiniz. Buradan Vagar Havaalanı’na uçuşlar bulunmaktadır. Vagar Havaalanı zaten Torshavn’da, yani başkenttedir ve turistik geziler için bölgeye gelenler genellikle burada bulunan pansiyon ya da butik otellerde konaklamaktadırlar. İstanbul’dan Kopenhag’a 3 saatte gidebilir ve sonrasında Vagar Havaalanı’na ise 2.15 saatlik zaman diliminde ulaşabilirsiniz.

Sende bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir