Bilgiİnsan

Dolandırıcılık Üstadı ; Jet Fadıl, Fadıl Akgündüz

Yorum yapılmamış

Fadıl Akgündüz, bilinen adıyla Jet Fadıl 1987 yılından günümüze kadar aktif bir şekilde şeytanın bile aklına gelmeyecek dolandırıcılık yöntemleriyle insanlardan milyonlarca lirayı çaldı, kaçtı. Milletvekili adayı oldu, seçildi seçim iptal edildi. Hapise girdi kefaletle çıktı daha neler neler. Bin bir türlü dalavere ile hayatını devam ettiren Jet Fadıl hakkında sizlere detaylı bilgiler verelim.

 

Jet Fadıl, iş hayatına ve dolandırıcılıklarla dolu yıllarına 1987 yılında kurduğu jet sürücü kursu ile başladı. Aynı yıllarda Türkiye Kalkınma Bankasın’dan Aydın Didim, Akbük Körfezinde bulunacak olan projesi Caprice otel inşaatı için almaya başladığı 5.3 milyon liralık krediyi ödemedi.  Başbakanlık yüksek denetleme kurumu tarafından sunulan raporda Fadıl Akgündüz’ün borcunun faiz dail 5 Milyon 338 bin 999 lira tutarında olduğu belirtildi ve bu borç 30 yıldır tahsil edilemiyor.

Caprice Otel Aydın Didim

 

Jet Fadıl, abimiz bu sansasyonel olayının ardından dur durak demeden çalışmalarına devam ediyor. Ve ‘Evsizlere Ev’ sloganıyla ‘jetkent sitesi’ projesini tanıtıyor. 1995 yılında yapılmaya başlanan jetkent sitesi için Almanya’daki türk vatandaşlarından 5 Milyona TL‘ye yakın kaynak para toplanıyor ancak projenin teslimi 2 yıl gecikiyor. Bunun sonucunda 661 kişi Akgündüz hakkında şikayette bulundu.

 

Jet Kent Sitesi

Jet Kent Sitesi

 

Jet-pa Holding’in kurulması;

Jet Fadıl, 1996 yılında kurduğu Jet-pa Holding adlı şirketinde Konuttan,pazarlamaya,otomotiv’den tekstil’e varıncaya kadar 10 tane şirketi bünyesinde barındırıyordu. Yapılan araştırmalardan sonra bu şirketlerden 6 tanesinde hiç çalışan bulunmadığı Maliye Raporuyla tarafından anlaşıldı.

 

Jetpa Logosu Fadıl

 

Fadıl Akgündüz’ün bir sonraki projelerinden bir tanesi de Malezya menşeili Proton marka arabaları Türkiye’ye getirmekti. Bu projesini gerçekleştirebilmesinde ki en büyük sebeplerden bir tanesi Refah Partisi ile olan yakınlığı idi. Malezya milli görüşlere sahip olan Refah Partisi’nin uluslar arası müttefiklerinden biriydi ve Erbakan döneminde iki ülke arasında iyi ilişkiler kuruluyordu.

Erbakan’nın başbakan olarak bu işte aracı olmasıyla Proton marka araçların Türkiye distribütörlüğü Fadıl Akgündüz’e verildi. Proton markasının Jet-pa ile olan ortaklığının ömrü çok uzun olmadı. Jet Fadıl’a araba satın almak için parasını ödeyen 6 binden fazla müşterisine araçları teslim etmedi. Aynı zamanda Fadıl Akgündüz 1999 yılında yaptığı reklamlarda Jet Kent sitesinden ev alanlara bedava proton vereceğini söylüyordu. Ancak Jet Fadıl bu araçların trafiğe çıkması için alınması gereken belgeleri dahi almamıştı…

Proton Jet Fadıl

 

 

Jet Fadıl’ın bir diğer projesi ise yerli otomobil; İMZA! 

Fadıl Akgündüz, Osmanlı İmparatorluğunun kuruluşunun 700. yıl döneminde ve 1999 yılının Cumhuriyet Bayramında  ‘İmza’ isimli yerli otomobili tanıttı. ‘İmza’ için Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşlardan kar payı ortaklığı adı altında ve islami değerlere uygun olarak para toplandı. İmza’nın tanıtımı için görkemli ve onlarca ünlünün katıldığı bir gece düzenlendi. Cenevre otomobil fuarında tanıtılan ‘İmza’ 20002 yılında Siirt ve Batman‘da kurulacak olan jet-pa motors otomobil fabrikalarında üretime başlanacaktı. Ancak başlanamadı.

Jet Fadıl Proton Tanıtımı

 

Yaptığı projelerden sonra diğer insanların bakış açısı ve Fadıl’a olan güvenleri sarsılmıştı. Ancak Zeki bir adam olan Jet Fadıl yaptığı sponsorluk anlaşmasından sonra bu güven problemini çözdü.

 

Siirt Jet-Pa Spor

Fadıl Akgündüz, Jet-pa markasıyla 99-2000 sezonunda Türkiye Birinci ligine yükselmeyi başaran Siirt Spor’a sponsor oldu. Takımın adı Siirt Jet-pa Spor olarak değiştirildi. Bunun ardından Siirt Spor ligde güçlü bir kadro ile yer adı. Ertesi sezon küme düşmesine rağmen ses getiren transferleri sayesinde yapılan bu sponsorluk anlaşması Jet Fadıl için kamuoyuna ve yatırımcılara güven verdi.

 

Siirt Jetpa Spor Jetpa Spor Sergen Yalçın

 

Jet Fadıl’ın Yurt dışına Çıkışı!

Kara Para aklanmasına dair kanun’a göre yüksek kar payı vaadiyle insanları kandırıp dolandırıcılık yapma suçundan 5 yıla kadar hapis ve tüm mal varlığına el konulması istemiyle açılan dava sonucunda Fadıl Akgündüz 2000 yılının başlarında Türkiye’den ayrıldı.

Orda mı kaldı derseniz tabi ki de hayır, dalavere biter mi bitmeeez! 

2002 seçimleriyle birlikte Fadıl Akgündüz, Siirt’den bağımsız milletvekili seçildi ve Türkiye’ye geri döndü. Ancak işler zannettiği gibi gitmedi. Meclisin aldığı erken seçim kararıyla milletvekili seçilen Jet Fadıl, YSK’nın Yüksek Seçim Kurumu’nun Siirt’de ki seçimleri iptal etmesiyle milletvekilliği geçersiz hale geldi ve tutuklandı. Akgündüz, topladığı paraları geri ödeyemediği için kesinleşen cezasını çekmek için 2003 yılında ceza evine girdi. 15 ay sonrasında kefaletle serbest kaldı.

 

Tabi ki de, Jet Fadıl’ın dolandırıcılık öyküsü bunlarla sayılı kalmıyor.

 

Caprice Gold Bayrampaşa projesi;

Jet Fadıl yaptığı tüm projelerden sonra 2011 yılında Caprice Gold Bayrampaşa adını verdiği ‘Avrupa’nın 7 Yıldızlı Tek Sarayı‘ , ‘Kendisini 5 yılda ödeyen dünyanın en karlı yatırımı‘, ‘Caprice Gold sarayında neler var’ gibi sloganlarıyla hayatımıza soktuğu ve sonrasında hüzün yaşanan projesinden bahsedelim. 2011 Yılında temel atma töreni yapılırken Cübbeli Ahmet Hoca’nın sahneye çıkıp dua etmesinin ardından ‘Buradan yer almak caizmidir?’ Ben size fetva veriyorum, caizdir‘ sözleriyle Jet Fadıl’a olan desteğini açıkca gösterdi.

15 bin ile 20 bin mağdurdan yaklaşık 750 milyon lira toplanmasına rağmen Caprice Gold inşaatı yıllarca bitirilemedi. 

 

Caprice Gold Bayrampaşa

 

İslami şartlara uygun Maldivlerde otel ; Caprice Gold Maldivler

Fadıl Akgündüz’ün 2014 yılında İstanbul’daki çoğu reklam panosunu ‘Maldivler de Müslümanların Özel Adası Oluyor’ afişleriyle donattığı yeni projesi Caprice Gold Maldivler projesi kapsamında 60 bin kişiden 170 milyon dolara yakın para toplandı. Yapımı başlanmamış, faaliyete dahi geçmeyen bu otel için kullanıma hazırmış gibi satışlar yapılmaya başlandı. Reklamlar için 7 milyon lira harcanan proje 2014 Yılının ekim ayından itibaren Maldivler de ki otelden faydalanabilecekleri söylendi. Ancak teslim gerçekleşmedi. 6 Milyon 775 bin TL’lik reklam anlaşması yapılan projede reklam firmalarının da paralarını alamadığı ortaya çıktı.

 

 

Caprice Gold Maldivler

Caprice Gold Maldivler

 

 

 

Etiketler: , , , , , , , , ,

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

İlgini Çekebilecek Yazılar

Menü