Bilgi

Buzdolabının Kapıları Neden Mıknatıslı Bir Şekilde Kapanıyor?

9 Kasım 2018

Yayınlayan:

Buzdolabının Kapıları Neden Mıknatıslı Bir Şekilde Kapanıyor?

Buzdolabı günümüz de neredeyse her evde bulunan olmazsa olmazlarından bir tanesi. Elektrik ile çalışan ve yiyeceklerimizin bozulmasını engelleyen buzdolabının kapağının neden mıknatıslı bir şekilde açılıp kapatıldığını hiç merak ettiniz mi ?

İlk üretilen buz dolaplarının kapıları dışarıdan mandallı şekilde kapatılıyordu. Tasarımları gereği kapalı ve hava geçirmez bir yapıda bulunan buz dolapları çocukların ölümüne sebep olduğundan dolayı çıkarılan ‘Buzdolabı Güvenlik Yasası’ ile manyetik bir şekilde kapatılan ve içerisinden de açılabilen bir yapıda üretilmeye devam edildi.

Eski Mandallı Buzdolabı
Eski Mandallı Buzdolabı

Evlerin içerisindeki veya artık kullanılmayacak olan eski buzdolabının çöplere sokaklara atıldığı dönemlerde çocuklar saklambaç gibi oyunlar oynarken dolap içerisine saklanıyor ve mandallı kapıları olduğu için içinden çıkamıyor boğularak ölüyorlardı. Bu üzücü sebep sonucunda Amerika’da çıkarılan güvenlik yasası ile sokağa buzdolabı koymak, çöp olarak atmak tamamı ile yasaklandı. Sonrasında manyetik olarak mıknatıs yardımıyla açılıp kapanan buz dolapları üretilmeye başlandı.

 

 

Sende bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir