Bilgi

Bumerang Nasıl Çalışır? Bumerang Çalışma Mantığı?

Yorum yapılmamış

Bumerangın tarihi oldukça eskilere dayanıyor. İlk olarak sadece avlanmak için kullanılan bumeranglar geri dönmüyorlardı. Atıldığı zaman geri dönen bumeranglar ise genelde spor amaçlı bir kullanıma sahiplerdi.

Bumerangların kendilerine has eğimli bir yapıları vardır. Genelde iki adet kanadın birleşimi ile oluşan bir yapıya sahiptirler. Bumerangın kanatlarının bir tarafı uçaklardaki gibi düz iken diğer tarafı ise kavisli bir şekildedir. Bumerang havadayken kanadının kavisli tarafından geçen hava düz tarafından geçen havaya göre daha hızlıdır. Bu da iki farklı yüzey arasında basınç farkının olmasına ve kanat üzerine, basıncın düşük olduğu tarafa doğru bir kuvvetin etkisinin olmasını sağlar. Bu kuvvet aynı zamanda uçakların havada kalmasını sağlayan bir kuvvettir.

Bumerang dönme düzlemi yere dik olacak bir şekilde atılır. Bumeranglar havada 2 kanadın birleştiği tarafta döne döne bir ilerleme kaydederler. Yani hem kendi ekseni etrafında dönerken aynı zamanda ileride doğru da bir hareket olur. Bumerangın kanatların yüzey kısmının yere dik olması ise bu kanatlara etki eden kaldırma kuvvetinin dairesel bir rota çizmesine neden olur. Bu yüzden bumerang atıldığı zaman geri dönüş hareketi yapmaktadır.

,

Etiketler: , , , , ,

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.İlgini Çekebilecek Yazılar

Menü