Seo

White Hat SEO: Beyaz Şapka SEO Nedir?

Yorum yapılmamış

Beyaz şapka SEO  gerçek kullanıcıları hedefine alarak arama motoru kurallarına ve politikalarına göre hareket eden optimizasyon stratejilerinden bir tanesidir.

Beyaz Şapka SEO Teknikleri

  • Anahtar kelime analizi
  • Anahtar kelime popülerliği
  • Backlink
  • Bağlantı popülerliğini artırmak amacıyla kullanılmak üzere oluşturulan linkler

Yukarıda bulunan maddelere uygun olarak hazırlanan makaleler organik olarak hedeflediği sıralamaya White Hat Seo(Beyaz Şapka Seo) taktiği ile ulaşabilir. Arama motorlarının politikalarına ve kurallarına uygun olarak kullanılan Beyaz Şapka Seo tekniği uzun vadede başarıyı amaçlayan kişiler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Aynı zamanda da Etik SEO olarak da adlandırılır.

Siyah Şapka Seo Yöntemini Neden Kullanmamalıyız?

Siyah Şapka Seo yönteminde her zaman arama motorlarını kandırmaya yönelik stratejiler uygulanır.  Arama motorlarını kandırarak uyguladığınız stratejiler sizleri kısa vade de hedefinize ulaştırsa da uzun vade de işinizi görmeyecektir. Geçici olarak çalışan bu stratejilerden uzak durarak, arama motoru politikalarına uygun bir şekilde ilerlemeniz size fayda sağlayacaktır.

Uzun vade de başarıya ulaşmak istiyorsak, başarıya giden bu yolda arama motorlarının politikalarına ve kurallarına uygun hareket etmemiz gerekmektedir. Başarıya giden bu yolda bizlere White Hat SEO(Beyaz Şapka SEO) taktikleri yardımcı olacak.

Beyaz Şapka SEO Taktikleri Nedir?

Anahtar Kelimenizi Doğru Bir Şekilde Kullanın

Anahtar kelimeleri doğru bir şekilde kullanabilmek, hedeflediğiniz kitlenin ilgilendiği anahtar kelimelere ulaşmak Beyaz Şapka SEO stratejisinde çok önemlidir. Sizlerle hitap ettiğiniz kitleye uygun olan anahtar kelimeleri bulabilmeniz için bir kaç farklı yöntem paylaşacağım.

Arama Motoru Önerisi İle Anahtar Kelimeleri Bulmak

Arama motorlarının kurallarına göre hareket edeceğimiz SEO yöntemlerinde yapmamız gereken ilk adım hedefimize en uygun anahtar kelimeleri tespit etmek olacaktır. Hedefinize en uygun anahtar kelimeleri tespit etmek için kullanmamız gereken en kolay yöntemlerden bir tanesi Google önerilerini kullanmak olacak.

Bir örnek yardımıyla hareket edecek olursak, sizin bir adet “Nakliyat” üzerine çalışan bir internet siteniz olduğunu varsayalım. Google’da “Nakliyat” kelimesini arattığımız zaman bizlere önerdiği anahtar kelimeleri bir kenara not almamız gerekmektedir. Kullanıcıların en çok arama yaptığı kelimeleri bizlere öneren Google’ın bu özelliğini kesinlikle avantaja çevirmeliyiz.

Nakliyat Kelime Önerileri

Nakliyat Kelime Önerileri

Google’ın arama motoru üzerinden bizlere sunduğu bu anahtar kelimeleri not aldık. Hedeflediğimiz kelime için farklı ve etkili anahtar kelimeler bulmak için kullanmamız gereken bir diğer bölüm ise SERP arama sayfasının en alt kısmıdır.

Nakliyat İle İlgili Aramalar

Nakliyat İle İlgili Aramalar

Google yardımıyla kolayca ulaştığımız bu anahtar kelimeleri, internet sitemizde kullanarak başarıya ve hedefimize kolayca ulaşabiliriz.

Rakiplerinizin Anahtar Kelimelerini Kopyalayın

Bir çok internet site sahibinin ve SEO uzmanının anahtar kelime araştırma stratejilerinin arasında rakiplerinin anahtar kelimelerini kopyalayarak kullanmak vardır. Bu yöntemi kullanmak için yapmanız gereken ilk işlem başarılı olduğuna inandığınız rakibinizin internet sitesini Ahrefs , Semrush gibi anahtar kelime araştırma araçlarından bir tanesi yardımıyla inceleyin.

Rakibinizin en çok ziyaretçi aldığı anahtar kelimelere kolayca ulaşarak, o yönde çalışmalar yaparak sitenizi bir adım daha öteye taşıyabilirsiniz.

Analiz

Analiz

Forumları Kontrol Edin

Bir diğer basit stratejilerimizden bir tanesi ise interaktif olarak kullanıcıların fikirlerini ve sorunlarını paylaştığı internet siteleridir. Eğer “Nakliyat” üzerine bir internet siteniz var ise Nakliyat forumlarına, Nakliyat gruplarını incelemeniz gerekmektedir.

Hedeflediğiniz kitlenin bulunduğu çevrimiçi toplulukları inceleyerek kullanıcıların sürekli kullandığı kelimelere dikkat etmeniz gerekmektedir. İnsanların soru sorarken kullandıkları ifadeleri anahtar kelime olarak kullanmanız sizleri başarıya ulaştıracaktır. Buradan edindiğiniz anahtar kelimelere uygun olarak hazırladığınız içerikleri kolayca Google’da üst sıralarda görebilirsiniz.

Kaliteli İçerik Oluşturun.

Arama motorlarında üst sıralara gelmek için çalışma yapmaya başladığınızda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta içeriğinizdir. İçerik kalitenizi artırdıkça Google’da daha iyi yerlere geldiğinizi göreceksiniz.

Detaylı Kaliteli Bir İçerik

Google’da üst sıralarda yer almak için en önemli faktörlerden bir tanesi içeriğinizdir. Google’da belli kelimelerde arama yaptığınızda ilk sırada bulunan içeriklerin genel anlamda detaylı ve iyi bir şekilde yazılan makaleler olduğunu görürsünüz.

Ziyaretçiye istediğini tam anlamıyla verebilen her internet sitesi Google tarafından ödüllendirilir. Bu yüzden anlatmak istediğiniz her konuyu derinlemesine ve uzun bir şekilde yazmalısınız.

Hitap ettiğiniz, hedeflediğiniz kullanıcıya istediğini verirseniz Google sizi ödüllendirir.

Google’ın RankBrain adını verdiği arama sonuçlarını sıralamak için kullandığı bir yapay zeka sistemi bulunmaktadır. RankBrain bir makine öğrenme algoritmasıdır. Google RankBrain yardımıyla arama sorgularını işler ve daha iyi anlar.

Google bu yapay zekası sayesinde kullanıcıların internet sitesi içerisinde bulunan makaleden ne kadar memnun olup olmadığını ölçebilir.  Böylelikle arama sonuçlarından sitenize gelen kullanıcılara istediğini verirseniz Google sizi daha üst sıralara taşıyacaktır.

Kullanıcı Dostu ve Okunabilirlik

Üst paragrafta değindiğimiz RankBrain teknolojisi ile Google kullanıcıların internet sitesiyle nasıl etkileşime geçtiğini çok yakından izliyor.

Google Nelere Dikkat Eder?

Kullanıcıların sayfanızda kaldığı süre

Eğer sitenize giren kullanıcı saniyeler içerisinde sitenizi terk ediyorsa Google arama sonuçlarında gözle görülür bir düşüş yaşayabilirsiniz. Bu yüzden sitenize giren kullanıcıların, sayfalarınızda daha fazla vakit geçirmesini sağlamanız gerekmektedir.

Bunu ise şu şekilde yapabilirsiniz:

İlk olarak makalenize direkt olarak giren bir giriş yazısı yazmalısınız.  Ardından ise içeriğinizin kolayca okunabilir olduğundan emin olun. Yazı boyutlarınızı ona göre ayarlayın.

Sayfa İçi SEO

Sayfa içi SEO’da sandığınızdan çok daha fazlası var. Meta etiketlerinizi optimize etmek bunun sadece çok basit bir kısmı.

sayfa içi seo

sayfa içi seo

Açıklayıcı URL’ler Kullanın

Google, yayınladığınız içeriğin ne olduğunu tanımaya sayfanızın URL’si ile başlar. Bu yüzden sayfa URL’niz kısa ve konunuzu çok iyi anlatır bir biçimde olması gerekmektedir. İnternet sitenizin URL yapısında asla karmaşık kelimeler olmamalı. 

Konunuzu ifade eden, Google’ın içeriğinizi tanıyabileceği şekilde dizayn etmeniz size fayda sağlayacaktır.

İç Bağlantılar

Site içerisinde bulunan iç bağlantılar, Google’ın konuyu daha iyi anlaması açısından çok önemlidir. Google konu içerisinde bulunan bağlantı bağlantılarına bakarak içeriğinizi daha iyi anlamaya çalışır.

Anahtar kelime açısından zengin bir bağlantı metni, Google’ın bu konuyu anlamasını kolaylaştırır.

Siyah Şapka SEO yönteminde içeriğin belli bölgelerinde anahtar kelimenizi kullanarak hedefinizde daha yüksek konumlara gelebiliyorsunuz. İçeriğinizin belli kısımlarında defalarca kullandığınızda arama motoru sizi daha üst sıralara taşıyordu.

Taşıyordu dememizin en büyük sebeplerinden bir tanesi bu yöntemin artık pek de işe yaradığı sayılmaz.

Bu konuda siz ne yapmalısınız?

Anahtar kelimenizi belli noktalarda sürekli kullanmak yerine anahtar kelimenize yakın olan varyasyonlarını kullanmanız arama motorlarında daha üst sıralara gelmenizi sağlayabilir. Başlığınızda, içeriğinizin başında, H1 ve H2 etiketlerinde bu anahtar kelime varyasyonlarını kullanabilirsiniz.

Görüntülerinizde Alt Etiket Kullanın

Eski dönemlerde Google, Bing gibi arama motorları görüntüleri okuyamıyor ve alt etiketlerine göre hareket ediyordu. Ancak şuanda Google görüntüleri de okuyabiliyor ve buna göre gerekli arama sorgularını düzenliyor.

Ancak Google’ın bunu yapabiliyor olması sizlerin görüntülerinizde alt etiket kullanmamanız anlamına gelmiyor. Açıklayıcı bir şekilde düzenlediğiniz alt etiketleri kullanarak resimlerinizi optimize edin. Böylelikle Google görüntülerinizi daha iyi analiz ederek anlayabilir.

Teknik SEO’ya Dikkat Edin

Teknik SEO, internet sitenizde geniş ve önemli bir bölümü kapsıyor. Teknik SEO sitenizde yaptığınız tüm SEO çalışmalarını çok iyi bir noktaya da getirebilir, çok kötü bir noktaya da.

Yükleme Süresini Hızlandırın

İnternet sitenizin hızı hem ziyaretçi hem de Google için önemlidir. Google algoritmasında yaptığı çoğu çalışması gizli tutuyor. Ancak gizli tutmadığı bir faktör internet sitelerinin yüklenme hızı. Kullanıcı dostu bir internet sitesinin dikkat etmesi gereken önemli faktörlerden bir tanesi sayfalarının yüklenme hızıdır.

İnternet sitem yeterince hızlı mı?

İnternet sitenizin hızını ölçmek istiyorsanız bu konuda size yardımcı olacak onlarca araç var. Bu araçlardan bir tanesi de “Google Page Speed Insights” adlı Google aracıdır. Google Page Speed aracı ile internet sitenizin hızını ölçebilir, hızınızı iyileştirmek için tavsiyeler alabilirsiniz.

Google Page Speed

Google Page Speed


Google Page Speed Analiz

Google Page Speed Analiz

 

Page Speed aracının dışında;

gibi site hızı ölçüm araçlarını da kullanabilirsiniz.

Hataları Düzeltin

Sitenizin Teknik SEO’sunda bulunan hataları ve sorunları düzeltmeniz gerekmektedir. Bu sorunları en iyi şekilde Google Search Console aracı ile analiz edebilirsiniz.

Google Search Console

Google Search Console

Search Console aracına giriş yaptıktan sonra “Dizin Kapsamı Raporu” bölümünden internet sitenizde sorun olup olmadığını kontrol edin. Ve sorun yaşamadığınızdan emin olun. Sorun yaşadığınız taktirde bu sorunları yorum üzerinden bizlerle paylaşabilirsiniz. Sizler için çözüm üretebiliriz.

Mobil Uyumlu Olmayı Unutmayın

Google internet sitelerinin kullanıcıya daha iyi bir deneyim sunması için mobil uyumlu olmasına oldukça dikkat ediyor. Google’ın internet sitelerinin mobil uyumluluğunu test etmeleri amacıyla yayınladıkları “Mobil Uyumluluk Testi” adı altında bir aracı da bulunmaktadır.  Bu araç ile sitenizin mobile uyumlu olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Mobil Uyumluluk Testi

Mobil Uyumluluk Testi

Beyaz Şapka SEO, yönteminde nasıl başarıya ulaşabileceğinizi detaylı bir şekilde sizlere anlatmaya çalıştım. Aklınıza takılan tüm soruları yorum olarak benimle paylaşabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Benzer Yazılar

Hiçbir sonuç bulunamadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.İlgini Çekebilecek Yazılar

Menü
mersin escort mersin escort