Ekonomi

Banka’nın En Sevdiği Müşteri! – Kredi Kartı ve Bonuslar

Yorum yapılmamış

Kredi kartı, bankaların alışveriş için verdiği ve nakit ödemeden alışveriş yapmanızı sağlayan bir finans aracıdır. Banka kartından temel farkı ise kartlara özel kampanyalar ve taksitle alışveriş yapabilme imkanı tanımasıdır. Çeşit çeşit finansal araç vardır günümüzdeki sistemde ama bilmeniz gereken tek şey emeksiz yemek olmadığı ve olmayacağıdır. 

Mesela karşılıksız para basılarak iç borç çevrilirse, veya banka ya da özel şirketler kurtarılırsa o aslında sizin cebinizdeki paranın değer kaybetmesi demek olur ve enflasyon yaratır. Enflasyon bir bakıma devletin vergilerle alamadığını aşırı borçlanmayla almasına benzer.

Enflasyon

Bu sadece bir örnekti. Kredi kartı da buna benzer. Kazancınız kadar harcadığınızı düşünelim. Kredi kartlarının birçok avantajından faydalanıyorsunuz demektir. Özellikle son zamanlarda güçlü enflasyona maruz kalan türk lirası karşısında 6/12 ay taksite alışveriş yapma imkanı sizin enflasyon üzerinden kazanç sağlamanız demektir.

Ya da akaryakıt veya market kampanyalarını ele alalım. Çoğu zaten yapmak zorunda olduğunuz bu harcamaları kredi kartıyla yapınca kampanyasına göre ekstra bonus kazanıyorsunuz. Önceki maddeden farklı olarak burada pazar payını artırma açısından özel şirketin de pazar payını artırma şansı oluyor ama yine de sizin bu işten kazancınız var.

akaryakıt firmaları bedava yakıt

En başta da dediğim gibi finansal enstrümanları çeşitlendirmek tamamen sizin hayal gücünüze kalmış. Ama tek bir basit gerçek var ki o da katma değer üretimi olmadığı sürece herkesin kazanmasının imkansız olmasıdır.

Kredi kartı borcunu eksiksiz ödeyen biri olarak ben kazanıyorum, banka kazanıyor alışverişi yaptığım şirket kazanıyor. Mesela akaryakıt şirketi bana bedava akaryakıt vermek zorunda kalıyor. İyi de bu akaryakıtın parasını kim ödüyor hiç düşündünüz mü? banka ödese, bir yerden sonra kampanya düzenlemeyi bırakırdı. yakıt şirketi ödese bu adam deli mi bedava akaryakıt dağıtsın?

İşte bu akaryakıtın parasını sürekli kredi kartı’nın ekstresinin asgari tutarını ödeyen kişiler yani bankaların kredi kartı sisteminden kâr etmesini sağlayan kişiler ödüyor.

Sistem Nasıl İşliyor ?

 Kredi kartını kullanmayı bilmeyen arkadaşlar borcunu ya eksik ödüyor ya da asgarisini ödüyor.Böylece borcuna piyasa normalinin üzerinde bir faiz işliyor. Ne kadar faiz işleneceğini ise Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası belirliyor. her ortalama fonlama faizi değişikliğinde Tcmb bu faizleri yeniden belirliyor.

Kısa vadede bu borç birikmesi bankaya kâr ettirmez ama borçlanma faizi ile birlikte borç günün sonunda ödendiğinde kâr ettirir. Burada önemli olan borcun faiziyle birlikte ödeneceğinden emin olurken, uygulanabildiği kadar yüksek faizi uygulayacak sistemi kurabilmektir. İşte asgari ödeme gereksinimi burada devreye girer.

Banka Fotoğrafı

Genele bakacak olursak Bankalar kredi kartı borcunu düzenli olarak zamanında ödeyen müşterilerini sevmez. Bir de aylık ortalama ödemesi kart limitinin yarısı bile etmeyen müşteriden nefret ederler. Eğer kart limitinize yakın bir aylık ortalama harcamanız var ise banka sizi arar ve limitinizi yükseltmeyi teklif eder veya kart kullanım ücreti keser ve size haber vermezler.

Diyelim ki siz kredi kartı borcunuzu zamanında ödeyen biri, bunun üzerine bir de bütün bonus kampanyalarından faydalanan bir tipseniz banka size aidat keser arayıp iptal bu kesilen aidatı iptal ettirmeye çalıştığınızda iptal etmezler. Siz de madem öyle o zaman ben kartımı iptal ediyorum derseniz size ısrar etmezler çünkü bankaların istediği de budur. Adamlar sizden zarar ettiği için kurtulmak istiyorlar.

Bankalar ister ki;

Sizin borcunuz sürekli artsın ve ona faiz bindirsinler ama siz hiçbir zaman borcunuzu ödeyemeyecek hale düşmeyin, yani en azından asgarisini ödeyin. Bu yüzden, işi gücü olmayan kimselere kredi kartı kolay kolay verilmez. Aylık sabit geliri olan beyaz yakalıya ise rahat rahat verirler. Borçlansın ki gelecekteki gelirinden de banka kazanabilsin.

Kredi Kartı Borcu

Kredi Kartı Borcu

Bu zamana kadar dolar bol, türk lirası değerli ve faizler düşüktü. bu nedenle para değersizdi. ama artık faizler yükseliyor, yakında işsizlik de artacak. Dolayısıyla bankaların ölmeden borcunu ödeyebilecek müşterileri de azalacaktır. Bunun önüne ise sadece artan gecikme faizleriyle geçemezler. Hatta ancak asgarisini ödeyebilen insan gecikme faizi arttı diye bu kötü alışkanlığından da vazgeçmez.

 

Keydal

Etiketler: , , , , , ,

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.İlgini Çekebilecek Yazılar

Menü