Bilgiİnsan

Bambaşka Bir Kabile ; Aborijinler! Avusturya Yerlileri

Yorum yapılmamış

Aborijinler, Avusturya yerlileri olarak tanımlayabileceğimiz bir kabiledir. Aborijin kelime anlamı olarak da yerli anlamına gelmektedir.

Aborijinler, Avusturya’ya Güneydoğu Asya‘dan gelmişlerdir. Yüzyıllarca hayatlarını göçebe olarak sürdürmüşlerdir. Avlanırken, Mızrak,Bumerang balık avlarken ise kanolar kullanmış, meyve ve sebze toplayarak ilkel yaşamlarını günümüze kadar sürdürmekteler. Yazılı bir dilleri olmamasına rağmen söyledikleri şarkılar ile kültürlerini ağızdan ağıza günümüze kadar getirmişler.

Kaç kişi bu Aborijinler derseniz;

18. Yüzyılda İngilizler, Avusturya’ya yerleştiğinde Aborijinlerin nufüsü 300 bin civarındaydı. İngilizler bir çok yerli insanı öldürmüş ve topraklarına el koymuştur. 1900 yıllarında nufüsü 45 bin olan bu kabile, Avusturya Hükümetinin aldığı kararlar ile Aborijinlere toprak verilmiş ve nufüsleri 250 bin’e kadar çıkmıştır. 2001 yılında Avusturya’da yapılan Nufüs sayımına göre, Aborijinlerin nufüsü 458,521 olarak belirlenmiştir.

Aborijinler

Aborijinler

Peki bunca yıl nasıl yaşadılar?

Aborijinler yüzyıllar boyunca açıkta ya dallardan ve ağaç kabuklarından yapılmış barınaklarda yaşamışlardır. Kıyafet olarak kullandıkları pek bir şey bulunmaz. Vücutlarının çeşitli yerlerini boyarlar ve pek örtünmezlerdi. Ama süslenmeyi ve aksesuar kullanmayı ihmal etmediler. Süsler,kemerler ve paltolar kanguru derisinden elde edilmekteydi. Günümüzde yaşayan Aborjinler ülkenin iç kısımlarında, geçmişlerinde atalarının yaşadığı gibi yaşamaktadır. Bu kabilenin bir çok üyesi kasabalara ya da şehirlere yerleşmişler.

Sanat insanoğlunun varoluşundan itibaren her diliminde yer alıyor.

Aborjinler, sanatlarını mağara duvarlarının ve ağaç kabuklarını boyayarak, şiir ve şarkılar söyleyerek gerçekleştiriyorlardı. Günümüzde bile bazı Aborjin Sanatçıları toprak boyalarla ve kömür kullanarak yaptıkları eserlerini satarak geçimlerini sağlıyorlar.

 

Aborjinlerin kendilerine özgü bir yazılı dili bulunmamaktadır. Söyledikleri şarkılar sayesinde günümüze kültürlerini aktarmayı başarmışlardır. Aborjinler az konuşurlar ve anlaşmak için konuşmaya ihtiyaç duymazlar zihinsel telapati yöntemiyle birbirleri ile haberleşebilirler. Uzakta olsalar bile birbirlerinin acılarını hissederler.

Aborjinler küçük gruplar halinde yaşamışlar ve kabileler arasında kültür farklılıkları vardır. Bu kabilelerin kendilerine has kültürleri inancı ve dilleri vardır.

Aborijinler Fotoğraf

Aborijinler Fotoğraf

Aborjinler nasıl boyama yapıyorlardı? 

Aborjinler kayalardan elde ettikleri pigmentleri su ile karıştırarak elde ettikleri boyaları kayalıklara veya ağaç kabuklarına fırça,çubuk ve parmaklarını kullanarak boyama yapmışlardır. Sprey boyanın mucidi Aborjinler ağızlarına aldıkları kertenkele yağını fışkırtarak kendilerine ait izler bırakıyorlardı.

 

Aborjinler toprağa ve onun yaratıcı olduğuna inandıkları atalarına tapıyorlar. Aborjinler dünyanın en iyi kaşifleridir. Yaralarını iyileştirmek için bitkisel ilaçlar sürerken yaralarına şarkı söylerler.

İlaçları nasıl yapıyorlardı?

Aborjinler’in kullandıkları ilaçlar tamemen organik genellikle hayvanların iç organlarından ve bitkilerden yaralanılarak hazırlanır.

Avusturya’da bir Aborjin eğer bir hayvanı yiyorsa; hayvan sahibi ona asla zarar vermez. Çünkü ihtiyacı olmasa hayvanlara zarar vermeyeceklerini bilir. Bu insanların doğa ile inanılmaz bir ilişkileri vardır. Buldukları suyun hepsini kullanmaz diğer hayvanlara da bırakırlar.

Aborjinler üzerlerine konan sineklere zarar vermez ve onlara dokunmazlar. Sineklerin onları temizlediklerine inanırlar. Sineklerin kulaklarını temizlediğinde daha iyi duyabildiklerini söylerler.

Aborijinler hakkında bilgi

Oynadıkları oyunda kimse kazanmıyor, Çünkü başkalarının kaybetmesi onlar için eğlendirici değil.

Sıcakta yaşayan aborjinler, ter kokularına buldukları çözümde oldukça ilginç. Kendilerini koku gidene kadar kuma gömüyorlar. Aborjinler olarak yazıp çizsek te asıl isimleri Aborijinlerdir

Ayrıca Aborjinler’de tüm sırlar kabilenin en yaşlısında gizlidir.

Etiketler: , , , , , , ,

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

İlgini Çekebilecek Yazılar

Menü