BilgiDoğaHayvan

Balıklar Su İçer mi ?

Yorum yapılmamış

Hayatını suyun içerisinde geçiren, solungaçları yardımıyla solunum yapan balıklar su içer mi ? Her canlı için gerekli bir kaynak olan su, balıklar içinde gereklidir. Yani Balıklarda su içer.

Balıklar; solungaçlarıyla solunum yapan, yumurta ile üreyen omurgalı canlılardır. Tatlı sularda yaşayan balıklar ve tuzlu sularda yaşayanlar olmak üzere ikiye ayrılırlar. Tuzlu sudaki tuz yoğunluğu balık vücudundakine göre daha yüksektir. Böylelikle balığın vücudundan dışarıya doğru bir su çıkışı olur. Tuzlu suda yaşayan balıklar ise bu olayı dengelemek için sürekli su içmek zorundadır. 

Balığın Türü - Betta Fish

Balığın Türü – Betta Fish

Tatlı sularda yaşayan balıklarda ise bu durum tuzlu suda yaşayan balıklara göre tam tersi şeklindedir. Tatlı su balıklarının vücutlarındaki tuz yoğunluğu dışarıdaki suyun yoğunluğuna göre daha fazla olduğu için dışarıdan balık vücuduna su geçişi olur. Balıklarda bu suyu devamlı vücut dışına atmaya uğraşırlar. Balıkların üzerinde bulunan pullar ise deri üzerinden vücuda su girmesini önlemede kullanılır.  Tatlı su balıkları tuzlu suda yaşayan balıklara göre daha fazla boşaltım yaparlar.

Balıklar yaşadıkları sulara uyum sağlarlar. Örnek verecek olursak köpek balıklarının vücutlarındaki su yoğunluğu deniz suyuna yakındır. Böyle olduğunda vücut içerisindeki su dışarıya atılırken çok fazla enerji harcanmak zorunda kalınmaz.

Buna adaptasyon denir.

adaptasyon: Adaptasyon veya uyum, doğal seleksiyonda başarılı olmuş, ona sahip olan organizmayı evrimsel olarak daha uyumlu kılan bir özelliktir.

Etiketler: , , , , ,

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.İlgini Çekebilecek Yazılar

Menü