Bilgi

Bağcıklar Kendi Kendine Nasıl Çözülüyor ?

15 Kasım 2018

Yayınlayan:

Bağcıklar Kendi Kendine Nasıl Çözülüyor ?

Ayakkabılarınızı bağladıktan bir süre sonra açıldığını veya sıkı olan düğümlerin gevşediğini fark etmişsinizdir. Peki ya bunun sebebini hiç merak ettiniz mi ? Farklı düğüm metotları geliştirilse de bu metotlar arasında dayanıklılık üzerine araştırmalar yapılsa da bir düğümün kendi kendine açılmasını açıklayacak bir araştırma yapılmamıştır.

Ta ki bir akademisyen ayakkabısını bağladığı kızının düğümleri sürekli çözülünceye dek. Bunun neden olduğunu merak eden bir akademisyen iki öğrencisiyle birlikte koşu sırasında ayakkabı bağının nerelere maruz kaldığını gözlemlemiş. Normal koşullar altında ayakkabı bağcığınıza attığınız bir düğüm, merkezindeki sürtünme sayesinde olduğu haliyle kalıyor. Ve ilmekler ne kadar çok birbirine dolanmışsa düğüm de o kadar sağlam oluyor. Çünkü atılan her bağ sürtünmeyi artırıyor.

Ancak koşu sırasında yere aniden çarpması işi bozuyor. Bu çarpma düğümün merkezine bir kuvvet uygulamasına sebep oluyor ve bir ivme oluşturuyor. Oluşan bu ivme bağcıklar her adımda sanki görülmez bir el tarafından iki yandan çekiştiriyormuş gibi oluyor. Sonunda da öyle bir an geliyor ki oluşan ivme sürtünme karşısında galip geliyor ve düğüm bir anda çözülüyor.

 

 

 

Sende bir yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir