Bilgi

Atom Bombası Neden Bu Kadar Güçlü?

Yorum yapılmamış

Etkili olacağı bölge üzerindeki her yeri yıkabilecek güce sahip olan Atom Bomba’sının bu gücü nereden geliyor ? Nasıl bu kadar güçlü ?

Atom bombası’nın gücü aşırı derece yoğun ve dengesiz enerjinin, olağan üstü hızla yol almasından kaynaklanır. Bu sebeple atom bombaları yerde değil havada etki edeceği yere yakın bir şekilde patlatılır. Hiroşima’ya atılan atom bombasını örnek alacak olursak, bu patlama sonucu yapılan araştırmaya göre halkın en çok dışarıda olduğu saatte, merkeze yakın aynı zamanda yerden bir kaç metre yukarıda patlatılmıştır.

Yerden yukarıda patlatılmasının sebebi nedir ?

 Böyle bir soru soracak olursanız bunun sebebi yere çarpan yüksek güç dalgasının ayna etkisi yaparak tekrar etrafa yayılması ve iki kez çarpma etkisi yaratmak içindir. Atom bombası patladıktan bir süre sonra sıcaklık 3000 dereceye kadar çıkar ve bu inanılmaz sıcaklık yüksek hızda etrafa yayılır. Demirin bile erime sıcaklığından (1538 derece) bile yüksek olan bu sıcaklık geçtiği her yeri yok ederek dağılır. Yıkıcı etkinin asıl gücü ise o sıcaklığın havayı itmesi ile oluşan basınç dalgasından kaynaklanır. Ondan sonrada itilen havanın yeri boş kaldığı için etraftaki hava geri oraya dolunca ikinci bir basınç olarak bombanın etkisi dahada artar.

Kısa vadeli güçten sonra ortaya çıkan tablo da en az ilki kadar kötüdür. Açığa çıkan gama ışınları ve beta parçacıkları da radyasyon yayar ve bombanın anlık yakamadığı kadar uzakta ki canlıların dna’larında oynamalar olur. Bu yayılma alanı ortalama 1500 km kadardır.

 

Etiketler: , , , , , ,

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

İlgini Çekebilecek Yazılar

Menü