Bilgiİnsan

Aşık Veysel’den ; Güzelliğin On Para Etmez Hikayesi

Yorum yapılmamış

Veysel Şatıroğlu, Nam-ı diğer Aşık Veysel! 25 Ekim Günü 1894 yılında Sivas’da dünya’ya geldi, önemli halk ozanımız. Yaşadığı yörede oldukça yaygın olan çiçek hastalığından dolayı iki kız kardeşi yaşamlarını yitirdi.

Bir gece karanlıkta komşudan bir şey almaya gidip geri dönerken yere düşmüş. Kendine geldiğinde çiçek hastası olduğunu anlamış. Bu olaydan sonrada gözleri hiç görmemeye başladı. Gözlerini kaybetmeden yani yere düşmeden önce gördüğü tek şey kanayan elidir.  Kırmızı dışında her şey Aşık Veysel’in hayalidir. Sadece kırmızının nasıl olduğunu net olarak bilir Veysel. Bu yaşadığı kazadan sonra babasının verdiği sazı çalmaya başlar ve 10 yaşına kadar halk şiirlerini çoğunlukla ezberler.

Sonrasında, genç yaşında bir komşu kızı ile evlenir. Kadın eve alınan bir yardımcı ile birlikte kaçar Aşık Veysel‘i altı aylık çocuğu ile yalnız bırakarak.

Bunun üzerine;

Güzelliğin on para etmez bendeki bu aşk olmasa der. Ünlü halk ozanımız…,

Bu sözünün hikayesi de oldukça gariptir. Kendisi evli olduğu zamanlarda karısı başka birine aşık olur ve kaçmaya karar verir. Gece yatarlarken karısı kalkar bohçasını alır ve ayakkabılarını giyer ve arkasına bakmadan dinlemeden başlar koşmaya…

Bir süre koştuktan sonra ayağını bir şeyin rahatsız ettiğini hisseder ve ayakkabılarını çıkarır, gördüğüne inanamaz. Aşık Veysel’in tüm parası orada birde yanında bir not var. Aşık Veysel karısının kaçacağını anlayınca tüm parasını ona bırakmıştır.

Paranın yanındaki not’da ise şunlar yazılıdır,

‘Al bu para ananın ak sütü gibi helal olsun, gittiğin yerde kendini ezdirme. Birde güzelliğin on para etmez bendeki bu aşk olmasa’

Daha sonrasında Gülizar adında bir kadınla evlenir, Gülizar ölümünün sonuna kadar yalnız bırakmaz, Veysel’i… Ünlü halk ozanımız Aşık Veysel Şatıroğlu 78 yaşında da akciğer kanserinden vefat etmiştir.

Aşık Veysel, Hayatı

Aşık Veysel, Hayatı

Etiketler: , , , , , ,

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

İlgini Çekebilecek Yazılar

Menü