Asansörlerde Neden Ayna Bulunur?

Asansör Fotoğrafı

Hepimizin hemen hemen her gün kullandığı asansörlerde neden ayna var, bunu düşünmüş müydünüz? Artık hızla yaygınlaşan asansör teknolojiye hızıyla, boyutuyla ve daha bambaşka özellikleriyle eşlik etse de hepsini tek bir noktada toplayan özellik; aynadır.

Yansımamızı görmemizle kendimize çeki düzen vermemiz bir oluyor. Peki asansör aynaları bunun için mi var, kendimize bakmamız için mi?Asansörlerde ayna olmasından iki önemli etken rol oynar; birincisi güvenlik, ikincisi sağlık.

Güvenlik

Asansör çağırdığınız zaman bulunduğunuz kata geldiğinde kabinin gelip gelmediğini kontrol etmeniz için aynalar kullanılır.  Anlık bir dalgınlık sonucunda kabin gelmediyse asansör kapısını açıp adım atmanız sizi beklemediğiniz bir olayla karşı karşıya bırakabilir, bunun için aynalar bu durumun önüne geçebilen bir etken. Kısacası, kendi görüntünüzü görüyorsanız eğer asansör kabinle birlikte gelmiştir.

Asansör İçerisi

Asansör İçerisi

Sağlık

Asansörlerin boyutlarının farklılık göstermesinden dolayı bunun önüne geçilmek istenmiştir. Bundan ötürü aynalar yine destekçimiz oluyor. Genellikle klostrofobileri olan insanlar için yapılmıştır bu düzen. Klostrofobi kısa tabiriyle kapalı yerde kalma fobisidir. Bundan dolayıdır ki, asansörde bulunan aynalar yansıtma sayesinde asansör içini iki kat daha geniş gösterir.