BilgiHayvan

Arıların Mumyalama Yeteneği! Nasıl Oluyor ?

Yorum yapılmamış

Ballarını tükettiğimiz arılar hakkında öğrenebileceğimiz en ilginç bilgilerden bir tanesi de arıların mumyalama yapabiliyor olmalarıdır. Bu ne demek ?  Arı kovanına giren fareyi sokarak öldürür ancak ölen fareyi kovanın dışına çıkaramazlar. Ancak fare zamanda içinde kokup arılara ve bala zarar vermeye başlar. Bu zararı önlemek isteyen arılar fareyi reçineleriyle mumyalarlar.

Reçine nedir?

Reçine adına propolis veya arı tutkalı’da denilen arıların bitki sap,yaprak ve tomurcuklarından topladığı güçlü antibakteriyel ve antioksidan etkilere sahip olan bir ürün. Antibakteriyel ; bakteri oluşumunu önleyen yapılar, Antioksidan ise hücrelere zarar veren serbest radikallerin oluşumunu engelleyen bir çeşit yapıdır.

Biz fare örneğini verdik ancak sadece fare’de değil. Kovana girdiği zaman sokularak öldürüldükten sonra arının kovan dışına çıkaramayacağı herhangi bir hayvan için bu işlem yapılır.

Öğrendiğiniz bu bilgiden sonra dünya tarihinde ilk mumyalama işleminin arılar tarafından yapıldığı sonucuna varabiliriz. Propolis arı reçinesi arıların kendilerini çeşitli hastalıklara karşı koruması için salgılandığı bir gıda maddesidir. Aynı zamanda bu madde eski mısır mumyacılığında da kullanılmıştır.

Propolis Arı reçinesi

Propolis Arı Reçinesi

Propolis denen bu maddeyi arılar sadece mumyalama yapmak için kullanmıyorlar, kovanlarının girişini ağız kısmını daraltmak için, arı kovanında oluşan yarıklar ve bakterileri engellemek için de kullanıyorlar.

Propolis maddesini insanlarda çeşitli hastalıklara iyi gelmesi açısından kullanıyorlar,

Propolis Maddesi insanlarda;

  • Romatizmal ağrılarda
  • Zona,sinuzit,sedef, egzama hastalıklarında
  • Üst solunum yolu rahatsızlıklarında
  • Kireçlenmelerde
  • Astım,Bronşit,Kulak,Burun,Boğaz,Ağız’da
  • Kadınlarda menapoz öncesi ve sonrası kemik erimelerinde
  • Adet düzenlenmesinde, vajinel ve rahim iltihaplanmalarında kullanılır.

KEYDAL

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

İlgini Çekebilecek Yazılar

Menü