Bilgi

Amerika’da Hız Kontrolü İçin Kullanılan; Müzikli Yol Sistemi

Yorum yapılmamış

Daha önceki yazımızda çoğu Avrupa ülkesinde kullanılan ‘Yeşil Dalga Sistemi‘ni anlatmıştık.  Şimdi ise Amerika’da kaza oranlarını azaltmak ve hız kontrolünü sağlamak için kullanılan ‘Müzikli Yol Sistemi’ hakkında sizlere kısaca bilgiler verelim.

Çoğu Amerikan filminde karşımıza çıkan bir yol var; Route 66. Bu yol filmlerde gördüğümüzde ucu bucağı belli olmayan hız yapmanın keyif vereceği bir yolmuş gibi geliyor. Durum böyle olunca kaza riski ve ölüm oranları da artıyor.  Bu yol üzerinde insanların hız yapmalarını nasıl engelleriz adında yapılan deney sonucunda çok ilginç bir çözüm bulunmuş.

Yol üzerinde  asfalt içerisinde belli aralıklarla ince demir çubuklar yerleştirilmiş ve bu her demir çubuğa bir nota görevi verilmiş. Bu çubukların üzerinden geçtiğinizde ‘America The Beautiful’ şarkısı çalıyor. Ve bu şarkıyı düzgün notalarda olduğu gibi dinleyebilmeniz için 70 KM hız ile gidiyor olmanız gerekiyor. Eğer bu hız sınırını geçerseniz şarkı hızlanıyor ve anlaşılmaz hale geliyor. İnsanlarda hızlanmadan seyahat ediyorlar. Ülkemizde her ne kadar böyle çözümler görmemiş olsak da; Japonya,Güney Kore,Danimarka gibi ülkelerde de bu tarz yollar var.

 

Etiketler: , , , ,

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.İlgini Çekebilecek Yazılar

Menü