Bilgiİnsan

Ameliyatlar’da Neden Yeşil Önlük Giyilir ?

Yorum yapılmamış

Ameliyata giren doktorların üzerinde genelde yeşil bazende mavi önlük olduğunu görüyoruz, biliyoruz. Peki ama neden yeşil diye hiç düşündünüz mü ?

Ameliyat örtülerinin ve önlüklerinin yeşil renkte olması tesadüf değil. Bilimsel bir açıklaması ve bir nedeni var. Bu renklerin kullanılması ‘Optik İlüzyon’ etkisi ile açıklanıyor. Optik ilüzyon genellikle görsel algılanmalardaki yanılmalardan oluşuyor.

Yapılan deneyler ve testler sonucunda uzun süre kırmızı renge bakıp sonrasında başka bir renge baktığımızda görülen rengin yeşil olduğu ve bu yanılmanın kişi üzerinde ki etkisinin baş dönmesi,mide bulantısı veya nesneleri algılayamama gibi belirtileri olduğu anlaşılmış.

Bazı ameliyatların saatler sürdüğü düşünüldüğünde sürekli kırmızı kan rengine bakan doktorun başını kaldırdığında kısa süreli dinlenmelerinde veya neşter alıp verme anlarında yukarıdaki belirtileri yaşamaması ya da bu belirtilerden en az şekilde etkilenmesi amaçlanıyor. Böylelikle ameliyatın gidişatı bozulmadan daha uzun süre çalışma imkanı olması için yeşil renkte önlük ve örtü kullanılması uygun olarak görülmüş.

Optik ilüzyon ; Optik illüzyon ya da göz yanılsaması, görsel olarak algılanan görüntüler ile nesnel gerçekliğin farklı olduğu durumlar için kullanılan terimdir.

Etiketler: , , , , , ,

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.İlgini Çekebilecek Yazılar

Menü